Zavřít reklamu

Zatímco ještě před několika lety jsme měli smrt v očích poté, co jsme na hloupém telefonu stiskli tlačítko zeměkoule, které otevřelo webový prohlížeč, tak v dnešní době má mobilní data v chytrém telefonu už prakticky každý. Mobilní data jako taková většina především mladých uživatelů upřednostňuje, jelikož díky nim mohou chatovat skrze bezplatné komunikační aplikace v podobě Messengeru, WhatsAppu, Telegramu apod. Klasické SMS zprávy sice stále existují, postupně se však jejich oblíbenost vytrácí a jednoho dne se dostaneme do bodu, když už je bude využívat opravdu pouze malé procento uživatelů.

Jak na iPhone zakázat vybraným aplikacím přístup k mobilním datům

Situace s mobilními daty každopádně v Česku není tak úplně růžová, jak by se mohlo zdát. Problém je zde především ohledně ceny, která je například oproti našim sousedům opravdu vysoká. Již několikrát nám bylo přislíbeno, že se s cenami tarifů s mobilními daty začne „něco“ dělat, doposud však ale k ničemu nedošlo a tarify jsou i nadále drahé – samozřejmě pokud nemáte určité výhody. Uživatelům, kteří využívají obyčejný datový balíček s limitem, tak nezbývá nic jiného, než mobilní data prostě a jednoduše šetřit. V iOS je přímo k tomu určená radikální možnost, díky které můžete vybraným aplikacím kompletně zakázat přístup k mobilním datům, což se může hodit. Postup je následující:

  • Prvně je nutné, abyste se na iPhonu přesunuli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak v horní části přejděte do sekce Mobilní data.
  • Zde je pak nutné, abyste se přesunuli o kus níže pod sekce s předvolbami.
  • Následně se vám začne vyobrazovat seznam aplikací, který je seřazen sestupně podle využití mobilních dat.
  • Pro zakázání přístupu k mobilním datům stačí, abyste u konkrétní aplikace přepnuli přepínač do neaktivní polohy.

Výše uvedeným postupem je tedy možné na vašem iPhonu zakázat vybraným aplikacím přístup k mobilním datům. To se může hodit například tehdy, pokud jste zjistili, že nějaká aplikace vyloženě „požírá“ váš datový limit, se kterým pak nemůžete vyjít. Jak už bylo zmíněno v postupu, tak jednotlivé aplikace jsou v této sekci seřazeny sestupně podle využití mobilních dat. U každé aplikace si pod jejím názvem můžete zobrazit, kolik mobilních dat v posledním aktuálním období využila. Úplně dole se pak nachází funkce Asistent Wi-Fi, která se stará o automatické přepojení z Wi-Fi na mobilní data v případě, že je bezdrátová síť, ke které jste připojeni, nestabilní nebo pomalá. Problém je v tom, že vám o tomto přepojení systém nedá nijak vědět, takže se dá říct, že nevědomky můžete surfovat po internetu a využívat tak mobilní data.

Související články

Dnes nejčtenější

.