Zavřít reklamu

Nad svého času nejvýkonnějším Macem v nabídce Applu se stahují mračna. Tak přesně takto by se dala s trochou nadsázky popsat situace okolo iMacu Pro představeného v roce 2017. Stroj se totiž od svého odhalení nedočkal ani jedné hardwarové aktualizace, což z něj udělalo postupem času takřka nesmyslnou koupi, což jej zřejmě odsoudilo i k blízké prodejní smrti. Na oficiálních stránkách Applu se totiž nově dočtete, že je iMac Pro k dispozici jednak jen do vyprodání zásob a jednak jen v jedné konfiguraci. 

Když začal Apple v prosinci 2017 iMac Pro prodávat, za vrcholnou konfiguraci si účtoval více než 400 000 Kč. V současnosti si jej nicméně můžete od kalifornského giganta zakoupit jen v “základní” variantě nabízející 3,0GHz 10jádrový procesor Intel Xeon W s Turbo Boostem až 4,5 GHz, 32GB RAM, 1TB SSD disk, grafiku Radeon Pro Vega 56 s 8 GB paměti HBM2 či 10Gb ethernet za 139 990 Kč. Změnu jakéhokoliv komponentu totiž už Online Store neumožňuje. Zároveň na něm pak naleznete i zprávu “Do vyprodání zásob”, ze které jasně plyne, že se nemožnost konfigurace netočí například kolem problémů s výrobou komponentů, ale že je Apple stroje v této verzi v dohledné době ukončit. Jak velké skladové zásoby jsou k dispozici sice jasné není, s ohledem na povahu produktu je však velmi pravděpodobné, že se bavíme o nižších jednotkách kusů. 

Jaká bude budoucnost iMaců Pro je v tuto chvíli velmi těžké předpovídat. Zatímco některé zdroje totiž tvrdí, že jej Apple v dohledné době obnoví, jiné jsou naopak přesvědčeny o tom, že se smrtí modelu 2017 umře i celá produktová řada. iMac Pro totiž byl dle nich vytvořen jen kvůli dlouhému vývoji Macu Pro a nutnosti dodat profesionálním uživatelům alespoň na přechodnou dobu něco, na čem do příchodu Macu Pro přečkají. Zda se to povedlo či nikoliv už je pak na posouzení každého jeho majitele.

imac pro konec

Související články

Dnes nejčtenější

.