Zavřít reklamu

iMac_iconV poslednej dobe sa to v súvislosi s firmou Apple točí len okolo iOS zariadení, ako sú iPhone či iPad. Apple je ešte stále aj počítačovou firmou s vcelku širokým portóliom produktov od malých domácich počítačov Mac Mini, cez prenosné MacBooky a MacBooky Pro, po profesionálne pracovné stanice Mac Pro. Okrem toho ponúka aj najlepšie AIO systémy, aké si za svoje peniaze môžete bežne kúpiť, ktorých najvyššie modely sa výkonovo vyrovnávajú, či dokonca predčia aj Mac Pro. Reč je o počítačoch Apple iMac, na ktorého 27″ verziu s najvýkonnejším procesorom sme si pripravili článok, so skúsenosťami po necelom pol roku používania.

Obsah balenia

27″ iMac je v súčasnej dobe, s výnimkou Mac Pro, ten najväčší produkt, aký môžete od Apple kúpiť. Týmto rozmerom taktiež odpovedá balenie. V ňom nájdete okrem samotného počítaču aj bezdrôtovú Magic Mouse a bezdrôtovú Apple Wireless Keyboard bez numerického bloku. Mne osobne viac vyhovuje hliníková klávesnica s numerickým blokom, takže som tú dodávanú predal a ponechal si moju pôvodnú. Ako má už Apple vo zvyku, tak aj tento produkt sprevádza veľké množstvo dokumentácie. Okrem klasickej príručky „Everything Mac“, ktorá obsahuje všetky informácie od prvého spustenia, cez návod na upgrade pamäte po riešenie problémov, tu ďalej nájdeme „Everything else“, teda prehlásenie o zhode a licenčné ujednanie k pribalenému softvéru. Ten tvorí aktuálna verzia iLife a Mac OS X Snow Leopard. Pokiaľ rovnako ako ja, kúpite Mac u autorizovaného predajcu, dostanete príručku „Everything Mac“ mierne skrátenú, no za to vo vašom rodnom jazyku. V balení na vás samozrejme čakajú klasicky dve jabĺčka ako nápleky a čierna handrička s logom Apple pre váš display. Samotný iMac je v krabici zabalený do pláteného obalu a na mieste ho držia klasické dosky z polystyrénu. Užívatelia sa často boja objednávať z eshopu, no vzhľadom na precíznosť balenia v tom nevidím problém.

iMac_27_rozmery

Design

iMac patrí do kategórie All in one počítačov, čo znamená, že všetok hardvér je ukrytý v tele „monitoru“, ktorého rozmery sú 51,7 cm na výšku, 65 cm na šírku s hĺbkou 20,7 cm, tvorenej z veľkej časti masívnou hliníkovou nohou, pretože samotný display, resp. telo iMacu, má len okolo 6 cm.  V prípade menšej, 21.5″ verzie, sú rozmery 45,1 cm, 52,8 cm a hĺbka 18,85 cm. Vďaka celohliníkovej konštrukcii sa pri prenášaní pripravte na váhu 13,8 kg (9,3 kg u 21.5″ modelu). Celý počítač teda pevne stojí na jednej nohe, ktorá ho dovuľuje nakláňať po zvislej ose. To je vďaka dokonalému vyváženiu veľmi jednoduché, k zmene polohy nie je potrebné vynaložiť veľkú silu a monitor vo zvolenej polohe drží ako pribitý. Horizontálne polohovanie či pivot možné nie sú, no pokiaľ ho občas horizontálne otočiť potrebuje, nie je problém otočiť celou konštrukciou, opäť to ide veľmi ľahko, hoci na stole otáčate 14 kilovú obludu.
Najdominantnejšou časťou iMacu je obrovský IPS display s čiernymi okrajmi, všetko kompletne skryté pod kusom skla. Približne rovnako je dizajnovo riešený aj monitor LED Cinema Display, no iMac navyše v spodnej časti obsahuje masívny hliníkový pás. V jeho útrobách sa skrýva časť hardvéru stroja, resp. minimálne pamäte, ktoré sú zo spodnej strany ľahko prístupné a teda ľahko upgradeovateľné. Okrem toho tu nájdeme stereo reproduktory a mriežku cez ktorú prúdi vzduch. Na pravej strane konštrukcie nájdeme slot mechaniky a pod ním slot pre SD karty. Toto riešenie mi nepríde práve najšťastnejšie, pretože pokiaľ zasúvate karty tak ako ja, teda po hmate bez pozerania sa, môže sa vám ľahko stať, že kartu zasuniete do slotu mechaniky. Karty našťastie z čítačky mierne vytŕčajú, takže keď vám ide karta do slotu veľmi ľahko a hlbšie ako je zvykom, viete, že je zle. Všetky ostatné konektory potom nájdete v jednej línii na zadnej strane prístroja, konkrétne sa jedná o štyri USB 2.0, jeden FireWire 800, mini DisplayPort, Ethernet, 3,5mm audio vstup a 3,5mm linkový a digitálny audio výstup. Toto riešenie tiež nepokladám za práve najrozumnejšie, osobne by som ocenil aspoň jeden USB port na boku prístroja, pretože pokiaľ často prenášate dáta pomocou externých diskov či USB kľúčov, tak vás pri každom zapojení a odpojení, vstávanie a prehrabávanie sa medzi ostatnými káblami prestane baviť. Majitelia hliníkových klávesníc síce môžu využiť USB porty klávesnice, no tie nemusia napájaním na každé zariadenie stačiť a tieto klávesnice sa už k iMacom v základnom balení ani nedodávajú. V hornej časti čierneho rámu displaya sa ukrýva iSight kamera, ktorá samozrejme nie je srovnateľná so špičkou medzi externými webkamerami, no v porovnaní s integrovanými kamerami bežných notebookov či AIO zariadení nie je na tom vôbec zle a na občasné videotelefonovanie plne postačuje. Okrem kamery nájdete v ráme aj mikrofón.

iMac_27_i7

Display
27″ iMac ponúka vysoké rozlíšenie 2560×1440 pixelov, na ktorom je radosť pracovať. Šéfredaktor Roman Zavřel, ktorý približne 2 roky používa ako hlavný monitor 24″ Apple LED Cinema, bol na prvý pohľad veľmi milo prekvapený z hustoty pixelov, ktorá je od 24″ modelu vyššia a z rozdielu v zobrazení bol doslova unesený. Z môjho pohľadu musím súhlasiť, že display je fakt nádherný, pracovná plocha obrovská a „vďaka“ lesklému povrchu sú farby ešte živšie, ako tomu je na mojom staršom monitore s S-PVA panelom a matným povrchom. Lesklý povrch má ale aj svoje nedostatky, ktorými sú napríklad odlesky. Tie sa síce dajú rozumným umiestnením celkom pekne eliminovať, no nie vždy máte možnosť iMac umiesniť tak, aby ste v jeho odraze nevideli okolie. Čo sa týka kvality obrazu a pozorovacích uhlov, tak tomu sa nedá vďaka kvalitnému IPS panelu a rovnomernému LED podsvieteniu nič vytknúť. Továrenské nastavenie farieb nie je zlé a kalibračnou sondou sa dá nastaviť ešte lepšie, no čo ma nemilo prekvapilo bolo nastavenie úrovne čiernej a tým nemyslím vysoký kontrast (bohužiaľ neviem ako to inak odborne nazvať). Názorne sa to dá veľmi pekne ukázať na nasledujúcom linku. Každý jeden štvorec by mal byť pri ideálnom nastavení odlíšiteľný od ostatných, no v mojom prípade som pri továrenskom nastavení iMacu nevedel od seba rozlíšiť ani prvých 10 štvorčekov. Pokiaľ teda neplánute display nejak špeciálne kalibrovať, určite by som si aspoň takto približne skontroloval, či netreba aj váš model jemne poladiť, aspoň čo sa úrovne čiernej týka.

27″ model je taktiež schopný fungovať ako externý display, no bohužiaľ, „bezproblémovo“ len s produktami Apple. Pokiaľ už doma nejaký ten počítač Apple máte, stači vám kúpiť príslušný kábel a iMac sa bude správať ako externý monitor. Pokiaľ by ste ale na iMac chceli zapojiť niečo, ako Xbox 360 či PlayStation 3, bežnou redukciou si nepomôžete a potrebný prevodník vás vyjde celkom draho. Jedným z dostupných prevodníkov je AV360 od spoločnosti Belkin, ktorý sa pohybuje v cenových hladinách od 100 EUR vyššie. Vysoká cena ale nie je všetko. iMac totižto podporuje len zobrazenie v natívnom rozlíšení a to 2560×1440 alebo polovičnom, 1280×720. To znamená, že signál v 1080p na iMacu nezobrazíte a ste limitovaný na rozlíšenie 1280×720, čo je škoda.

iMac

Hardware a výkon

Osobne disponujem iMacom v konfigurácii s procesorom Core i7 a 12GB RAM. Takáto mašina nie je určená ako dizajnový doplnok do kancelárie či detskej izby pre občasné surfovanie internetom a hodiny strávené za Facebookom, ale skôr na náročnejšie úlohy ako práca s grafikou, videom či hudbou. Tomu odpovedá aj cena, ktorá pri takýchto vyšších konfiguráciách ľahko presiahne 2000 EUR. iMac v mojej konfigurácii sa aktuálne pohybuje na hranici 2300 EUR (pokiaľ si pamät rozšírite doma a nevyužijete predražené vyššie konfigurácie od Apple). Jedným z úskalí iMacu, resp. akéhokoľvek AIO riešenia, sú ale obmedzené možnosti upgradeu. Pamäť si síce rozšírite ľahko a k dispozícii máte rovno 4 sloty pre veľmi zaujímavých 16GB RAM, no pokiaľ sa rozhodnete pre SSD disk, jedinou možnou cestou je si ho objednať priamo v iMacu a to za približne 550 EUR za 256GB verziu. Teoreticky by vám ho tam mohli domontovať aj neskôr v jednom zo servisov Apple, no s týmto skúsenosti nemám a doma by som vám iMac rozoberať určite neodporúčal, hlavne pokiaľ máte stroj ešte v záruke.

Konfigurácia s procesorom Core i7 2.93GHz, 12GB RAM, 1TB HDD a grafickou kartou ATI HD 5750 nazbierala v aplikácii Geekbench pekných 9313 bodov. Pre porovnanie, 13″ MacBook Pro s procesorom Core 2 Duo 2.53GHz, 4GB RAM, výkonným 500GB diskom WD Scorpio Black a grafickou kartou Nvidia 9400M ich nazbierala 3552. Papierový výkon je teda veľmi zaujímavý a ako zahraničné testy ukázali, najvyššie konfigurácie iMacu dokážu byť výkonnejšie aj ako oveľa drahšie Mac Pro (a to si s iMacom za nižšiu cenu kupujete aj veľmi kvalitný 27″ monitor, ktorý by vám cenu Macu Pro navýšil o ďalších 1000-1100 EUR). Pomer výkon/cena je teda v prípade iMacu s procesormi i5/i7 veľmi dobrý (u i7 najlepší), no ako som už spomenul, veľkou nevýhodou iMacu sú minimálne možnosti upgradeu.

Na nasledujúcom obrázku vidíte Geekbench test iMacu (Aplikácia Geekbench bola sustená po reštarte systému Mac OS X 10.6.6 a pri jej behu neboli spustené žiadne iné aplikácie).

Geekbench_iMac_27_i7

Na nasledujúcom obrázku vidíte Geekbench test 13,3″ MacBooku Pro 2.53Ghz, 4GB RAM, HDD 7200RPM (Aplikácia Geekbench bola sustená po reštarte systému Mac OS X  10.6.6 a pri jej behu neboli spustené žiadne iné aplikácie).

Geekbench_macbook_2.53

Na nasledujúcom obrázku vidíte Geekbench test 15,4″ MacBooku Pro 2.4 Ghz, 4GB RAM, HDD 5400RPM (Aplikácia Geekbench bola sustená po reštarte systému Mac OS X 10.6.6 a pri jej behu neboli spustené žiadne iné aplikácie).

Geekbench_macbook_2.4_unibody

Použitie v praxi

iMac vlastním už skoro pol roka, objednával som ho pár dní po predstavení, takže mám jeden z prvých kusov, čo dorazili na Slovensko a bohužiaľ, nenatrafil som práve na dokonalý kus. Približne mesiac po kúpe sa objavil stuck pixel svietiaci na ružovo, ktorý mám skoro v strede monitoru vo výške očí. V tom čase som taktiež kupoval nové pamäte, konkrétne 2x2GB balenie, no odhodlal som sa kúpiť „bežný“ model, na ktorom nebolo vyslovene napísané, že je pre Apple a bohužiaľ, pamäte si s iMacom príliš nerozumenli. Asi prvé 2-3 týždne bolo všetko v poriadku, no potom systém a aplikácie začali stále častejšie padať a keď som bol kvôli pádu systému a poškodeniu disku nútený ten disk naformátovať, tak som sa rozhodol pamäte už viac nepoužívať. Ako som už spomenul, chyba sa prejavila neskôr, takže som pamäte nemohol do 14 dní bez udania dôvodu vrátiť, ako je zo zákona možné, reklamovať ich a týždne čakať na možno funkčné pamäte som nechcel, takže som nakoniec kúpil pamäte výrobcom certifikované pre Apple a to rovno dva 4GB moduly. Tie zatiaľ idú úplne bezproblémovo a na iMacu bolo radosť pracovať. Táto radosť ale netrvala dlho, pretože sa objavil ďalší problém, tentokrát v podobe chybného ventilátora. Ten síce funguje tak ako má a na chod iMacu nemá žiaden vplyv, no počas dlhšej práce začne byť nepríjemne hlučný, resp. vydávať nepríjemné pravidelné zvuky. Nemyslím hlučný spôsobom, že sa zvýšia otáčky, no človek počuje aj pri najnižších otáčkach, ako sa ventilátor točí a ten zvuk znie veľmi otravne. Za bežných okolností je iMac ukážkovo tichý. No a aby to nebolo všetko, tak po pár minútach nečinnosti a vypnutom displayi (alebo spustenom šetriči obrazovky), začne vydávať zvláštne zvuky aj disk. Pod zvláštnymi zvukmi myslím pravidelné cvakanie, ktoré ten disk za iných okolností normálne nevydáva. Riešením tohto problému je buď nenechávať display pri nečinnosti vypnúť, nepoužívať šetrič obrazovky, alebo občas pohnúť s Magic Mouse keď som v miestnosti, s iMacom nepracujem a zvuk ma otravuje. Samozrejme toto všetko budem riešiť reklamáciou a chápem, že aj pri počítači za toľké peniaze sa človek nie vždy vyhne problémom (a že za problémy s RAM si môžem sám kúpou „obyčajných“ modulov), no nemať MacBook Pro, ktorý už rok a pol ide ako hodinky, tak asi žiaden produkt od Apple, na základe skúseností s iMacom, nekúpim. Aby som ale len nekritizoval tak musím povedať, že po vyriešených problémoch s RAM a odmyslení si hlučného ventilátora, hodnotím iMac ako ten najlepší stroj, na akom som doteraz pracoval.

design_hero4_20091020

Na našej Facebook stránke sa ľudia pýtali, či ten výkon človek vôbec využije. Pokiaľ sa už odhodláte takýto výkonný stroj kúpiť, tak asi viete, prečo doň investujete a tým pádom ten výkon asi aj využijete, resp. plánujete využiť. Za seba musím povedať, že procesor sa mi pri práci s videom darí celkom slušne vyťažiť, pamäť sa mi už tiež neraz zaplniť podarilo, no veľkou brzdou sú v mojom prípade pevné disky. Bežne pracujem s HD videom a aj pri najmenších projektoch nie je problém pracovať s 300GB dát, takže SSD nepripadá v úvahu a musím sa spoliehať na disk interný + disky externé, s celkovou kapacitou 6TB, prepojené cez FW800. Problém diskov by sa dal vyriešiť veľmi ľahko – kúpou Macu Pro. No takto výkonný Mac Pro s 27″ displayom by stál 2x viac, čo už stojí za zváženie, či to za ten rýchlostný nárast fakt stojí.

Pokiaľ ale len chcete nejaký pekný počítač do domácnosti, nevenujete sa náročným úpravám fotografií či videa, no chcete, aby vám ten stroj vydržal niekoľko rokov, tak je odpoveď jasná, výkon v súčasnosti určite nevyužijete a možno by bolo vhodnejšie pozrieť sa po modeli o niečo slabšom a hlavne lacnejšom. Osobne som mal približne 1 a pol roka ako hlavný počítač už vyššie spomenutú 13″ verziu MacBooku Pro. Vďaka veľkému množstvu operačnej pamäte, výkonnému procesoru a slušnej grafickej karte je práca s videom na iMacu oveľa svižnejšia a pohodlnejšia, ako keď som na to používal MacBook Pro, nehladiac na to, že v podobe 27″ iMacu mám pred sebou obrovskú pracovnú plochu (MBP som mal pripojený na monitor s rozlíšením 1920×1200 bodov, ten teraz sekunduje iMacu). Pokiaľ ale na iMacu nič náročnejšie nerobím a mám otvorené aplikácie typu Safari, Mail, Skype či Adium, nejaký ten textový editor a iTunes na prehrávanie hudby, tak je jasné, že ten výkon absolútne nevyužívam a oproti rovnakej činnosti na MacBooku ani necítim markantné rozdiely čo sa svižnosti systému týka, ikeď priznávam, že legendárne farebné koliečko vídavam oveľa menej. Práve pre takéto úlohy som uvažoval nad iMacom s SSD, no navýšenie rýchlosti pri bežných činnostiach sa mi nejavilo ako adekvátne príplatku vo výške presahujúcej 500 EUR, za pre mňa zbytočne veľké (pre bežné činnosti) a zároveň malé (pre videomateriál) SSD. Nad kúpou menšieho SSD do MacBooku ale určite uvažujem.

Resume

Tento model iMacu určite nie je pre ľudí, ktorí sa rozhodujú pre kúpu počítaču do domácnosti, či už stolového alebo prenosného, od Apple. Tento stroj je skôr pre ľudí, ktorí potrebujú čo najvýkonnejšiu mašinu a rozhodujú sa medzi iMacom a Macom Pro. Oba stroje patria k tomu najlepšiemu, čo vám Apple môže ponúknuť, no cenový rozdiel nie je zanedbateľný. Za iMac hovorí veľmi výkonný hardvér ukrytý v tele kvalitného 27″ monitoru s IPS panelom, no na druhej strane sa uberáte o možnosti dodatočného rozšírenia konfigurácie. Do iMacu taktiež nevpracete viac ako jeden 3.5″ HDD a 2.5″ SSD, takže niečo ako diskové pole zapojené v RAID nehrozí, výber grafických kariet tiež nie je najširší, resp. sa musíte uspokojiť len s tou jedinou, čo ponúka Apple, k počítaču nezapojíte viac ako jeden externý monitor a takýchto obmedzení by sa našlo určite ešte viac. To, či všetky výhody, ktoré Mac Pro za značný príplatok ponúka využijete, je len na vás, no ak nemáte takéto špecifickejšie požiadavky, myslím, že s kúpou takto výkonného iMacu (prípadne obohateného aj o druhý disk v podobe SSD) určite nestúpite vedľa a slúžiť vám bude pekných pár rokov. Ja som s kúpou (pokiaľ teda odmyslím problémy, ktoré reklamácia dúfam že vyrieši), veľmi spokojný, pretože za tie peniaze by som určite nič výrazne lepšie nekúpil a keby aj, tak na tom legálne OS X nespustím, bez ktorého si už prácu s počítačom neviem predstaviť.

http://www.iseed.com

Dnes nejčtenější

.