Zavřít reklamu

K nákupu dárků k letošním Vánocům využije internetové obchody kvůli pandemii koronaviru velmi pravděpodobně rekordní množství lidí, což internetové prodejce dozajista velmi těší. Ne všem však zatím probíhá vánoční sezóna dle plánů. Například největší tuzemský obchod s počítači a elektronikou Alza musí v posledních dnech řešit nepříjemné hackerské útoky, které jej zařazují na blacklisty internetových prohlížečů. Nakupování na ní je proto pro některé uživatele složitější. 

Princip hackerských útoků cílených na Alzu je naprosto jednoduchý. Útočník se totiž “jen” vydává na internetu pomocí zfalšované IP adresy obchodníka právě za něj s tím, že se snaží zjednodušeně řečeno porušovat pravidla jednotlivých prohlížečů (respektive jejich provozovatelů) a tím se dostávat na jejich černou listinu, která “zajišťuje” blokace návštěv uživatelů na “nezbedném” webu, potažmo různé informativní tabulky informující uživatele o tom, že by daný web neměli kvůli jeho chování navštěvovat. Ačkoliv zpravidla stačí pro obejití těchto informací jen pár kliknutí na myši či displeji telefonu, méně zkušení uživatelé mohou podobné zprávy odradit. 

Alza se podle svého oficiálního vyjádření odstraněním své adresy z blacklistů intenzivně zabývá, aby mohla svým zákazníkům poskytnout při chuti nakupovat opět maximální komfort. Pokud se pak stále s problémy ve formě vyskakujících oken upozorňujících na nebezpečí plynoucí z Alzy setkáváte i vy, problém můžete oznámit buď přímo Alze na její infolince, nebo jej vyřešit s poskytovatelem vašeho internetového připojení, který by měl být schopen tyto blokace na své straně vyřešit. 

Související články

Dnes nejčtenější