Zavřít reklamu

Nákup počítače dnes pro běžného uživatele není nic složitého. Častokrát nám stačí chvilková rešerše na internetu, během které zjistíme, jaký model a jaká konfigurace nejlépe vyhovuje našim požadavkům, pročteme si recenze, počítač objednáme online a během pár dní obvykle máme svůj vysněný stroj doma. V devadesátých letech minulého století ale probíhal nákup osobních počítačů zcela jinak.

Na webu YouTube můžeme najít pozoruhodné a svým způsobem zábavné video, které ukazuje proces nákupu osobního počítače ve Spojených státech v roce 1994. Autorem videa je David Hoffman, který v roce 1994 působil v Silicon Valley ve startupu s názvem General Magic. Jednoho večera se Hoffman spolu se svými kolegy rozhodl zajít do prodejny s výpočetní technikou v Palo Alto, a sledovat zde zákazníky, kteří si přišli pro počítač. Výsledné záběry ale přišly Hoffmanovi nudné, proto se rozhodl, že je uloží do hlubin svého archivu s videokazetami.

V dnešní době je ale Hoffmanova “reportáž” zajímavým kouskem historie. Na videu můžeme vidět nejenom tehdejší tiskárny, klávesnice, myši a počítače (včetně těch od Applu), ale dočkáme se také záběrů na cenovky, a můžeme si vyslechnout také dialogy mezi nakupujícími a prodejci – návštěvníci zmíněné prodejny se pozastavovali nad cenami počítačů, fascinovalo je ale také například to, že lze na počítači přehrát film. Společnost Apple v roce 1994 nabízela například modely Performa 560, Macintosh LC, PowerMacintosh či PowerBook, v jejím portfoliu se ale nacházely také tiskárny ColorStyle Writer či LaserWriter.

Související články

Dnes nejčtenější