Zavřít reklamu

Čas opravdu letí neúprosným tempem. Přijde mi v podstatě jako včera, kdy Apple vydal první barevné iPhony, tedy modely 5c. Jednalo se o velmi dobré zařízení, avšak kvůli barvám a použitým materiálům budil ve veřejnosti značné rozpaky. Stejně tak je nutné říct, že ač se mělo jednat o levnější iPhone, zas tak levný nebyl.

Tento model byl představen v září roku 2013 vedle krásného iPhonu 5s. Pokud jde o model 5c, jistě si vzpomenete, že šlo v podstatě o „převlečený“ iPhone 5, který v plastovém obalu zářil modrou, zelenou, růžovou, žlutou a bílou barvou. Každý model ale jednou končí jak se softwarovou podporou, tak opravami. Apple totiž 31. října přidá tento model na seznam zastaralých produktů, což jinými slovy znamená, že je pro ně již nebude povinen disponovat v servisech náhradními díly. Spolu s ním na tento seznam zamíří i 15″ MacBook Pro Mid 2014, který stále ještě na základní kancelářské práce dobře poslouží, byť baterka nebude co dřív. Na oba produkty můžete zavzpomínat v galerii na boku odstavce. Pokud jde o odepsání starších zařízení, není tomu tak dávno, co Apple na seznam zastaralých zařízení přidal i iPod nano 7.generace. I když asi lidí, kteří vlastní výše uvedené produkty, moc neznáte, stále svému účelu dokáží posloužit. Apple se k „odepsání“ iPhonu 5c možná uchýlil i proto, že již brzy budou představeny nové iPhony 12. Apple totiž již rozeslal pozvánky.

Obecně však platí, že za zastaralé označuje Apple své produkty zpravidla po uplynutí pěti let od ukončení jejich prodejů a de facto je tím pomalu usmrtí. Označením za zastaralý totiž končí možnost oprav v autorizovaných servisech, které již nebudou disponovat potřebnými náhradními díly. U neautorizovaných servisů s opravou sice ještě nějakou chvíli pochodíte, i zde se však dá očekávat postupný konec zapříčiněný koncem výroby neoriginálních dílů, ke kterému vzhledem k ubývajícím uživatelům iPhonů 5C dříve či později dojde. 

Související články

Dnes nejčtenější