Zavřít reklamu

Stát dlouhodobě v čele nejhodnotnější technologické společnosti světa nese své ovoce. Potvrdit to ostatně může i sám šéf Applu Tim Cook, který se stal díky svému dlouhému vedení kalifornského giganta alespoň podle analýzy agentury Bloomberg dolarovým miliardářem. 

Cook získal své pohádkové bohatství pohybující se zřejmě nad hranicí jedné miliardy dolarů zejména díky neustále rostoucí hodnotě Applu a jeho dlouhodobému plnění cílů společnosti, ve které navíc působí už od roku 1998. Za zhruba 22 let získal od Applu na 847 969 akcií v hodnotě kolem 375 milionů dolarů s tím, že ve výnosech z prodejů akcií, dividend a dalších náhrad získal dalších zhruba 650 milionů dolarů. Další peníze navíc přibudou už na konci tohoto měsíce, kdy se dočká další výplaty dividend. Je nicméně potřeba brát v úvahu to, že reálná částka může být například kvůli neveřejným darům na charitu, kterým se Cook rozhodně nebrání, o poznání nižší. 

Ačkoliv není Cook v žádném případě prvním dolarovým miliardářem světa, je jedním z mála lidí, kteří se k takovémuto jmění dostali skrze vedení firmy, kterou nevlastní nebo nezakládali. O to zajímavější překonání tohoto mezníku je. Na druhou stranu je však potřeba připomenout, že samotného Cooka jeho bohatství velmi pravděpodobně nechává chladným, jelikož se v minulosti nechal již mnohokrát slyšet, že hodlá všechny své peníze na konci svého života rozdat na dobročinné účely a tím se pokusit zlepšit svět. Jelikož navíc sám žije poměrně skromným životem, je jasné, že peněz na rozdávání bude spousta – tím spíš, když v čele Applu rozhodně nekončí. 

Dnes nejčtenější

Další články