Zavřít reklamu

Jablečná společnost se sice v poslední době prodeji iPhonů příliš nechlubí, zejména kvůli nižší poptávce v zámoří i Číně, ale tento pokles naštěstí dohání segment nositelných zařízení. Jak AirPods, tak Apple Watch totiž trhají rekordy a rok od roku překonávají další prodejní milníky. Tedy až doposud, kdy zájem o jablečné chytré hodinky mírně propadl a lidé dávají přednost sluchátkům a konkurenčním značkám. Alespoň to usoudila analytická společnost Canalys, která se vývojem produktů z dílny Applu dlouhodobě zabývá.

Ačkoliv jsme v posledních měsících často informovali o úspěších Apple Watch a jejich tržním podílu, v poslední době příliš důvodů k oslavám není. Podle analytické společnosti Canalys totiž prodeje jablečných chytrých hodinek poklesly čtvrtletně z 6 milionů kusů v roce 2019 na letošních 5.2 milionů kusů. Stejně tak se nelichotivých čísel dočkal i tržní podíl, který propadl z původních 46.7 % na „pouhých“ 36.3 %. Za to podle analytiků i recenzentů může především sílící konkurence, zejména z řady čínských výrobců jako je například Huawei. Právě hodinky Huawei GT 2 jsou totiž celosvětově opěvovány, především díky jejich snadnému používání, základním funkcím a estetickému, intuitivnímu designu. Ostatně, čínský gigant za poslední rok zdvojnásobil počet dodaných kusů tohoto modelu a zároveň se pochlubil s rekordními prodejními čísly. Tím srazil Samsung na třetí místo a rychle začal dotahovat Apple, který se donedávna skvěl na první příčce.

Dalším paradoxním důvodem úpadku Apple Watch mohou být však i samotná sluchátka AirPods. Zejména ve Spojených státech totiž zákazníci raději sáhli po jablečných sluchátkách, než po chytrých hodinkách, což se výrazně projevil ona prodejích. Na druhou stranu, Apple nemá příliš čeho litovat. Tak jako tak se dočká stejného, ne-li vyššího výdělku a zda se budou více prodávat AirPods, či Apple Watch je společnosti více méně jedno. Jablečný výrobce tak svým způsobem „obětoval“ jeden produkt ve prospěch dalšího a v podstatě si vytvořil vlastní konkurenční prostředí. Oproti Huawei má však stále v segmentu chytrých hodinek náskok a zatímco Apple se může chlubit 5.2 miliony dodanými kusy, čínský výrobce za první čtvrtletí dodal 2.1 milionů kusů, čímž obsadil druhou příčku s 14.9% tržním podílem.

Co se týče celkového trhu, jen za poslední kvartál se prodalo 14.3 milionů hodinek, což představuje 12% meziroční nárůst. Ačkoliv se tak může pokles prodejů zdát jako špatná zpráva, jablečná společnost má vyděláno a během následujících měsíců by se měl celkový počet uživatelů Apple Watch zvýšit ze 70 na 100 milionů. Uvidíme, jak se bude křivka v budoucnu vyvíjet a zda se Samsung trochu vzpamatuje. Zatím ho totiž obě společnosti poráží na plné čáře, a byť se jihokorejská společnost může chlubit třetím místem, její tržní podíl poklesl na 12.4%.

Dnes nejčtenější

.