Zavřít reklamu

Před několika dny se všichni uživatelé jablečných počítačů dočkali vcelku očekávané aktualizace macOS 10.15.5. Tato aktualizace byla očekávána především kvůli jedné nové funkci – Správa kondice baterie, díky které lze prodloužit celkovou životnost baterie MacBooku. Jak už to u těchto aktualizací bývá, tak jsme se dočkali i oprav bugů či chyb. Čas od času se však stane, že po opravě určitých chyb vzniknou chyby další – a tak to dopadlo i u macOS 10.15.5. Chvíli po vydání této aktualizace totiž byla objevena chyba (či záměrná „funkčnost“) v souborovém systému APFS.

Ve středu vyšel na blogových stránkách Carbon Copy Cleaner od vývojáře Mika Bombiche článek, ve kterém vysvětluje, že se tým CCC potýká s určitými problémy v souborovém systému APFS (Apple File System). Podle popisu se tato chyba projevuje tehdy, kdy si chce uživatel vytvořit bootovací (spustitelnou) kopii systému macOS, který je aktualizovaný na verzi 10.15.5. Program CCC není po aktualizaci macOS schopný kopii systému macOS Catalina vytvořit, což by mohlo znepříjemnit život nejednomu uživateli. Bombichovi se tato chyba očekávaně nelíbí: „Bohužel to musím říct – jsem strašně zklamaný, že si Apple mohl dovolit takovou chybu v rámci veřejné aktualizace vypustit. Catalina už se dočkala pěti velkých aktualizací a měli bychom od tohoto operačního systému očekávat o dost větší kvalitu,“ uvádí.

Na druhou stranu se však naštěstí problém neprojevuje u starších verzí macOS, tudíž se jedná výhradně o chybu aktualizace s označením 10.15.5. Na jakoukoliv jinou akci tato chyba vliv nemá a doopravdy se projevuje jen při vytváření bootovací kopie disku. Bombich samozřejmě o této chybě Apple ihned informoval. Má však ale strach z toho, že se nejedná o chybu, nýbrž o další bezpečnostní funkci, která má aplikacím třetí strany zakázat provádění podobných akcí s diskem. V tom případě by to pro CCC bylo horší než jen nějaký bug. Uvidíme, jakým způsobem se celá tato komplikovaná situace vyřeší – doufejme, že se doopravdy jedná jen o chybu.

Související články

Dnes nejčtenější

.