Zavřít reklamu

Intel ve včerejších odpoledních hodinách představil nové procesory, a to konkrétně již 10. generace. Jedná se o procesory Core a jsou určené především do extra výkonných notebooků. S velkou pravděpodobností se právě tyto procesory objeví v revizi 16″ MacBooku Pro, které bychom se měli nejspíše dočkat na konci letošního roku. Zároveň je velmi pravděpodobné, že se objeví v novém 13″ (možná 14″) MacBooku Pro, kterého bychom se měli dočkat již brzy.

Nové procesory od Intelu s označením H-series jsou součástí „rodiny“ Comet Lake. Maximální TDP u těchto procesorů dosahuje 45 W, využitý výrobní proces je poté 14nm++. Představené procesory mají prakticky stejnou taktovací frekvenci, jako předchozí 9. generace. 10. generace se od té 9. liší prakticky jen v maximálním Turbo Boost taktu, který poprvé v historii podobných čipů od Intelu překročil hranici 5 GHz. Zkušenější uživatelé však ví, že se procesory od Intelu na maximálním Turbo Boost taktu neudrží moc dlouho. Jednoduše se totiž přehřejí, a poté dochází tzv. thermal throttlingu, tedy snížení výkonu kvůli vysoké teplotě. Ku příkladu, nejvýkonnější z představených procesorů s označením Core i9 má klasickou taktovací frekvenci 2.4 GHz, Turbo Boost poté dosahuje 5.3 GHz (oproti rovným 5.0 GHz minulé generace). Specifikace dalších procesorů najdete v galerii níže.

Intel u svých Core i9 procesorů uvádí, že se jedná o nejvýkonnější mobilní čipy na světě. Jak už jsem ale nakousnul v předchozím odstavci, mnoho uživatelů nadšených není. Někteří z nich uvádí, že Intel každý rok vydává prakticky úplně totožné procesory a jen u nich „nafoukne“ maximální Turbo Boost frekvenci. 10. generace procesorů dále podporuje Wi-Fi 6 (tedy 802.11ax) a samozřejmostí je tedy „údajné“ zvýšení výkonu, lepší šetření energie a další aspekty, které se v případě Intelu objevují při každé „nové“ generaci. A kdo ví, možná se letos jedná o poslední rok, kdy se v jablečných počítačích budou nacházet výhradně procesory od Intelu. Apple totiž už delší dobu pracuje na svých Arm čipech a první z nich by se měly objevit v MacBoocích již příští rok.

Související články

Dnes nejčtenější

.