Zavřít reklamu

Britský deník The Independent přinesl koncem minulého týdne zprávu, která vrhá nové světlo na způsob, jakým je v Číně zacházeno s etnickými Ujgury. Reportáž se tentokrát zaměřila na pracovní podmínky v čínských továrnách. Čínská vláda podle deníku The Independent vystěhovala tisíce Ujgurů z autonomní oblasti Sin-ťiang a nařídila jim pracovat v továrnách značek, jako je Nike, Dell, Volkswagen, ale třeba také Apple – respektive jeho dodavatelé.

V reportáži stojí, že Ujgurové byli na práci v těchto továrnách najati proti své vůli, nemají možnost návratu do Sin-ťiangu a nemají možnost interakce s ostatními obyvateli města. Podmínky, v jakých Ujgurové v továrnách pracují, podle svědků silně připomínají nucené práce. Podle Kima Jae-mina, výkonného pracovníka továrny Taekwang, je mezi 7100 pracovníky zhruba šest stovek Ujgurů.

Konkrétně se jedná o společnosti BOE a O-Film. Firma BOE Technology se zabývá výrobou LCD displejů pro Apple zařízení, jako jsou MacBooky či iPady. Apple údajně své vztahy se společností BOE Technology v současné době ještě více prohlubuje, protože BOE se má stát jedním z dodavatelů OLED displejů pro high-endové iPhony, které má společnost Apple představit v příštím roce. Zařazení firmy BOE do dodavatelského řetězce je ze strany Applu dalším krokem v rámci snahy ještě více snížit svou závislost na dodávkách OLED panelů od společnosti Samsung. Společnost O-Film zase Applu dodává rozličné moduly fotoaparátů do zařízení, využívajících přední kameru, a je také dodavatelem některých objektivů pro zadní fotoaparáty iPhonu 11 Pro.

Apple ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že nastavuje velmi striktní pravidla, co se týče dodavatelů. V prohlášení dále stojí, že očekává, že se všemi pracovníky bude zacházeno s úctou a respektem. „Společnost Apple je odhodlána zajistit, aby se všemi v jejích dodavatelských řetězcích bylo zacházeno s úctou a respektem, jaký si zaslouží,“ uvedl mluvčí Applu Josh Rosenstock, který dále uvedl, že vedení firmy zatím zmiňovanou zprávu nevidělo, ale že úzce spolupracuje se všemi dodavateli, aby zajistila, že jsou dodržovány její vysoké standardy. Již mnohokrát jsme byli nicméně svědky toho, že standardy se tak úplně držet nedařily a dodavatelé Applu porušovali ve svých fabrikách základní lidská práva.

Související články

Dnes nejčtenější

.