Zavřít reklamu

O společnosti Cellebrite, která se zaměřuje na prolomení zabezpečení smartphonů včetně iPhonů jsme psali v minulosti mnohokrát. Tato firma se konec konců stala oblíbencem jak u FBI, tak u dalších vládních agentur, které jí a její technologie právě k prolomování zabezpečení smartphonů využívají. Nejinak je tomu i v případě skotské policie, která zařízení od Cellebrite využívá na denní bázi. Právě ta se nyní podělila o video, ve kterém tento zajímavý proces ukazuje.

Technologičtí giganti jsou oproti mnohým kybernetickým společnostem takřka bezradní a ač se pokouší o co nejlepší zabezpečení, vše se dá eventuálně prolomit. Toho si je vědoma i firma Cellebrite, která kromě svých služeb poskytuje také různorodá zařízení, jež lze využít k efektivnímu sběru dat. Například skotská policie je v tomto ohledu natolik uvědomělá, že se rozhodla jedno z těchto zařízení využívat i při řešení běžných případů. S minimálním zásahem do hardwaru a softwaru telefonu totiž dokáže získat přístup k různým datům, včetně textových zpráv, fotek, záznamů v kalendáři a dalších důležitých detailů. Díky tomu lze snadno určit, zda smartphone obsahuje nějaké důkazy, nebo může být navrácen zpět majiteli. Zatímco doposud trvalo měsíce, než se policie k jednotlivým položkám dostala, nyní se jedná o záležitost trvající o poznání kratší dobu, což ve finále ulehčí jak obětem zločinů, tak případným svědkům.

„Lidé napříč všemi věkovými kategoriemi žijí většinu jejich života online a rádi bychom, aby tomuto faktu odpovídaly také vyšetřovací postupy a důkazy předložené u soudu. Díky většímu zapojení elektronických zařízení a jejich v podstatě neomezeným možnostem je poptávka po forenzních vyšetřovatelích digitálních stop vyšší než kdy jindy. Doposud nás zatěžovalo to, že relevantní prošetření všech důkazů a podnětů trvalo měsíce, a to i s ohledem na telefony obětí a svědků, kteří vlastně nic neprovedli. Pomocí rychlé analýzy jednotlivých zařízení můžeme podobným situacím předejít a zároveň minimalizovat dopad,“ vyjádřil se Malcolm Graham, zástupce náčelníka skotské policie. Tak či tak se v případě nalezení důkazů telefon z policejní skříňky jen tak nepodívá, ač zařízení od Cellebrite umožňuje vytvářet kopie. Uvidíme, s čím společnost ještě přijde, ale zatím jen dokazuje své rovnocenné partnerství s bezpečnostními složkami i vládními agenturami.

Související články

Dnes nejčtenější

.