Zavřít reklamu

Technologičtí giganti mají v posledních letech kromě regulací a jednotlivých členských vlád problémy také s neutuchajícími kybernetickými útoky, které jsou rok od roku intenzivnější, brutálnější a nákladnější. Zatímco společnosti jako Facebook si s tímto fenoménem příliš hlavu nedělají, a stejně tak jim moc neříká ani soukromí uživatelů, jablečná společnost se snaží svá zařízení co nejlépe zabezpečit. Přesto se ale děje pravý opak a oběťmi útoků se čím dál častěji stávají právě uživatelé iPhonu.

Ač jsou jablečná zařízení považována za o poznání bezpečnější než konkurenční smartphony, nejsou bez chyby. S přibývajícími funkcemi a hardwarovými vymoženostmi se totiž objevují také bezpečnostní díry a trhliny, které jsou na první pohled nerozeznatelné a přijde se na ně, až když je pozdě. Stejný výzkum konec konců udělala také společnost Case24, která se však zaměřila nikoliv na bezpečnost samotných zařízení, ale na to, jaká zařízení jsou napadána nejčastěji. Studie se týkala pouze uživatelů ve Spojených státech a Velké Británii, avšak zmíněné statistiky se týkají výhradně Severní Ameriky. Ukázalo se, že ač je čínská společnost Huawei často označována za veřejného nepřítele číslo jedna, příliš velkého nebezpečí se její uživatelé bát nemusí. Telefony od Applu mají totiž až 192krát větší šanci, že budou napadeny. Způsob, jakým by se dalo zařízení hacknout, si totiž měsíčně hledá až 50 tisíc lidí.

Nejbezpečnějšími značkami jsou naopak Sony, Nokia, LG a právě Huawei. Není však divu, první tři zmíněné společnosti se na výrobu telefonů nezaměřují již dávno a Huawei je kapitola sama pro sebe. Smartphony od tohoto giganta jsou totiž oblíbené především v jeho domovské zemi, tedy Číně, a ve Spojených státech je vlastní jen hrstka lidí. Druhé místo v žebříčku si však vysloužil jihokorejský Samsung, který zacílilo až 3100 potenciálních útočníků. Ani sociální sítě na tom ale nejsou příliš slavně, Instagram drží prvenství s 66 690 útoky a těsně za ním se drží Snapchat s 57 740 napadeními. Nejlépe je na tom Netflix, který se drží kolem čísla pouhých 3 tisíc. Je však nutné dodat, že studie byla založena pouze na statistikách vyhledávání na Googlu, tudíž se jedná pouze o potenciální útoky. V praxi to znamená, že měsíčně do vyhledávače zadá, například v případě WhatsApp, 36 980 uživatelů dotaz jak platformu hacknout. To ale neznamená, že se tak stane. Čísla reálně provedených útoků se totiž pohybují v mnohem vyšších cifrách a především nejsou zdaleka tak lehce dohledatelná. I tak je ale zajímavé vidět zdánlivé porovnání preferencí dle značky.

Dnes nejčtenější

.