Zavřít reklamu

Milovníci hudby, kteří rádi poslouchají své oblíbené skladby na vlastních ověřených reproduktorech, nedočkavě čekali na to, zdali se podaří prolomit AirPlay 2 – a čekání se vyplatilo. Tři vývojáři, kteří na prolomení AirPlay 2 pracovali, prohlásili, že se jim podařilo ochranu AirPlay 2 prolomit. Tohle oznámení se objevilo na portálu GitHub a stojí v něm: „Lidi… jste připraveni? Konečně vám mohu potvrdit funkční AirPlay 2, a to včetně režimu pro více místností! Stream audia je možné přijímat, dešifrovat a dekódovat!“

Apple pro přenos audia používá speciální protokol, pomocí kterého mohou audio z AirPlay 2 přijímat pouze Applem licencovaná zařízení. Tento protokol se podařilo prolomit, což znamená, že uživatelé iOS mohou použít k přenosu audia skrze AirPlay 2 jakékoliv reproduktory. Vše, co ke spojení budou potřebovat, je malý počítač v podobě Raspberry Pi, na kterém bude běžet aplikace vytvořená pro příjem a dekódování AirPlay 2. (kompletní návod naleznete zde)Prolomení protokolu je však podle jednoho z vývojářů pouze prvním krůčkem k úspěchu. Trojice vývojářů bude nyní muset ještě naprogramovat výše zmíněnou aplikaci: „Kód, který jsem vytvořil, je pouhým prototypem napsaným v Pythonu a není určený pro širokou veřejnost. Rozhodně se nám však celý postup povede,“ uvedl jeden z vývojářů.

První verze AirPlay je prolomena už delší dobu a existují různé aplikace, mezi které patří například shairport-sync, pomocí kterých můžete streamovat hudbu i na reproduktory bez licence od Applu. Přehrávání hudby na vícero zdrojů je k dispozici i v AirPlay 1, avšak pouze skrze iTunes. S možností streamování na více zdrojů pomocí iOS přišel až AirPlay 2. Funkce AirPlay je mnohými uživateli velmi vyžadována a při kupování reproduktorů se mnoho z nich dívá právě na to, zdali ji podporují. Tyto reproduktory jsou však samozřejmě dražší, a proto si někteří uživatelé raději zakoupí reproduktor bez AirPlay, a poté jej „dokódují“ pomocí aplikace.

Dnes nejčtenější

.