Zavřít reklamu

Do dnešního dne byla aplikace PID Lítačka využívána pouze jako aplikace ke koupi krátkodobých jízdenek. Nyní ale aplikace po aktualizaci dovoluje uživatelům mít ve smartphonu i kupon či dlouhodobou jízdenku. S nadsázkou tedy můžeme říct, že naprosto odpadá povinnost nosit s sebou po Praze či Středočeském kraji peněženku.

Tuto funkci stvrdil i Václav Petržík ze společnosti Operátor ICT: „Dnes v noci došlo k aktualizaci verze PID Lítačka, kdy ode dneška mohou všichni uživatelé využít naši mobilní aplikaci jako identifikátor k dlouhodobému jízdnému. To znamená, že už nemusí použít svoji kartu lítačka, ale mohou cestovat pouze s mobilním telefonem.“ Možnost nahrát si dlouhodobou jízdenku do mobilu je tak nyní alternativou ke kartě lítačka, platební kartě nebo In Kartě. Revizor zkontroluje platnost jízdenky díky QR kódu, který cestující ukáže na svém mobilním telefonu.

Václav Petržík i vysvětlil, jak aplikaci tímto způsobem používat:“Nejdříve je třeba si stáhnout aplikaci PID Lítačka, kde je třeba se přihlásti a převést kupon. To se děje velmi jednoduše. V průběhu registrace identifikátoru si stačí nastavit převod. Pokud vás kontroluje revizor, postačí ukázat QR kód, který si revizor načte a zobrazí se mu informace o vámi zakoupeném kuponu.“ Další možností je také načtení jízdenky skrze NFC. Touto technologií však musí smartphone cestujícího disponovat a mít ji v době kontroly zapnutou. Pak stačí pouze přiložit smartphone s rozsvíceným displejem ke čtečce.

V minulosti se občas stalo, že kvůli všemožným technickým nedokonalostem nešlo kupon načíst. Petržík ovšem cestující ujišťuje, že proces testování byl skutečně dlouhý a k problémům by docházet nemělo. Cestující si však svůj platný kupon neobhájí, pokud bude mít prasklý displej nebo vybitý telefon. V případě vybíjení baterie by měl cestující svůj kupon převést zpět do lítačky.

Dnes nejčtenější

.