Zavřít reklamu

Jablečné společnosti se poslední dobou daří, prodeje iPhonů stoupají a dokonce panují zvěsti, že pokud se Applu podaří jako prvnímu efektivně rozšířit 5G smartphone, získá definitivní náskok nad Samsungem a všemi dalšími značkami. Ostatně je to právě jihokorejský výrobce, který pokukuje po strategii kalifornského giganta a rád bych se jí z dlouhodobého hlediska inspiroval. Především tedy z hlediska služeb, které Applu přihodí ročně do pokladničky přes 50 miliard dolarů. Pryč tedy budou ty časy, kdy se „kopírovaly“ jen produkty.

Pokud něco dělá Apple dobře, pak je to diverzifikace a rozmanitost portfolia. Konec konců, až donedávna to s jablečnými telefony vypadalo bledě a až nová generace vlila této řadě smartphonů novou krev do žil a popohnala růst společnosti o hezkých pár desítek procent. Přesto je nutné mít rezervu, což si technologický gigant moc dobře uvědomuje, a tak se segmentu služeb věnuje stejně důkladně jako iPhonu a dalším jablečným zařízením. Ostatně, jsou to právě různorodé služby Applu, díky nímž společnost získá ročně až 50 miliard dolarů, což vůbec není malá částka. Jihokorejskému Samsungu posledních pár měsíců z hlediska prodejů příliš nepřálo, a tak výrobce pokukuje po podobné cestě, jíž se jablečná společnost vydala již před několika lety. Podle slov výkonného ředitele se chce Samsung zaměřit také na uživatelský zážitek a nabídnout zákazníkům něco víc než jen pouhé zařízení.

„Máme spoustu nových technologií. Nejdříve musíme vymyslet produkt, kteří lidé budou chtít používat, následně ho inovovat a poté přijít s monetizačním modelem, jenž nám vydělá peníze. Právě ona prostřední část, tedy inovace, je nejdůležitější a trvá 2 až 3 roky. Stejně to chceme provést i s chystanými službami,“ vyjádřil se výkonný ředitel Samsungu. Zatímco Apple je v tomto ohledu mírně konzervativnější, asijský gigant investoval většinu peněz právě do nejnovějších technologií, včetně umělé inteligence, 5G sítí, cloudových platforem a chytré domácnosti SmartThings. Právě poslední zmíněná služba, jíž Samsung zakoupil v roce 2014, má podle představitelů společnosti umožnit potenciální možnost výdělku a zároveň jistou formu předplatného.

Není divu, že se společnost rozhodla pro jiný přístup, jelikož  počet dodaných kusů vlajkových lodí jihokorejského výrobce se má v dohledné době zvýšit jen o jedno až dvě procenta, což Samsung z dlouhodobého hlediska nezachrání. Proto se s nadějí v očích Samsung obrací právě k předplatnému a jednotlivým službám, jež by v nepříznivých časech zásobovaly společnost dodatečným příjmem. Rozhodně se však nejedná o špatný nápad a tento krok by mohl společnosti ušetřit pěknou řadu nepříjemností. Možností jak získat nějaký ten dolar navíc je konec konců několik, včetně dohody mezi Samsungem a platebními společnostmi jako je MasterCard, nebo pomocí mobilních plateb. V případě první zmíněné možnosti by stačilo, aby jihokorejský výrobce získal desetiny procenta z každé uskutečněné platby, což by se technologickému gigantovi vyplatilo. Nejinak je tomu i u transakcí pomocí telefonu, kde se již Samsung nějakou dobu pohybuje díky platformě Samsung Pay, která je přímým konkurentem Apple Pay. Případně by společnost mohla nabízet služby jako Apple Arcade, Music či TV+. Uvidíme, jak se s tímto problémem společnost popere.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější