Zavřít reklamu

Po detailním rozboru klávesnice nového 16” MacBooku Pro se nyní odborníci z iFixit pochlubili i kompletním rozebráním celého laptopu. Ten měl dle slov Applu přinést nejednu interní změnu, díky které by měl být vhodnější pro potřeby profesionálních uživatelů. Je tomu ale tak i ve skutečnosti?

Prakticky ihned po otevření MacBooku mohli odborníci z iFixit potvrdit, že systém pro odvod tepla se dočkal skutečně velkého přepracování. Přehlédnout u něj nelze například výrazně větší odvětrávací otvory či větší lopatky ventilátoru, díky čemuž se zdá tvrzení Applu o více než 28 % lepším odvětrávání více než reálné. Nové řešení totiž vypadá pro chlazení rozhodně přívětivěji než jeho předešlé verze, díky čemuž se tak novinka nebude přehřívat – respektive neměla by tak rychle. Rozbor též potvrdil, že čištění Magic Keyboard a její drobné opravy nebudou ničím složitým, jelikož vychází po všech směrech ze své externí kolegyně. Není tedy nutné obávat se například jakýchkoliv membrán, pod které by se mohly uchycovat nečistoty, které by ve větší míře ovlivnily funkčnost klávesnice. Potěšit dále může relativně jednoduchá výměna Trackpadu, která nedělala problém ani u předešlých modelů. 

Tím však dobré zprávy víceméně končí. iFixit totiž odhalilo, že rám klávesnice je stejně jako jeho předchůdce je připájena a tudíž jej je velmi těžké oddělat. To jinými slovy znamená, že pokud by si nějaká oprava vyžádala jeho celou výměnu, ta proběhne stejným způsobem jako v případě předešlé Butterfly – tedy výměnou celého horního šasi za nové. V tomto směru nepotěší ani RAM paměť, procesor či úložiště, jelikož všechny tyto komponenty Apple opět připájel a jsou tedy víceméně nevyměnitelné. Opravu spousty dalších věcí včetně baterie, reproduktorů, Touch Baru zase komplikuje lepidlo, kterým Apple jako již tradičně nešetřil. 

Podtrženo, sečteno – nový 16” MacBook Pro si v opravitelnosti rozhodně dobře nevede. Od iFixit si totiž vysloužil pouhý jeden bod opravitelnosti z deseti, přičemž deset je nejlepší možné skóre. S opravami novinky budou mít tedy co dělat i autorizované servisy, natož běžní uživatelé. Pro ty rovněž platí, že si musí přesnou konfiguraci MacBooku rozmyslet dokonale už před jeho koupí, jelikož následné vlastnoruční úpravy není prakticky možné provést. 

Dnes nejčtenější

.