Zavřít reklamu

Jihokorejský Samsung lze v posledních letech označit bezesporu za jednu z nejinovativnějších a do jisté míry i nejodvážnějších technologických společností. Zatímco například Apple kráčí vpřed relativně pomalým krokem, Samsung doslova peláší a rok co rok se snaží zaujmout něčím, z čehož nejen jeho uživatelům spadne brada. To se mu ostatně podařilo jak s jeho ohebným Galaxy Fold (nebavme se teď o potížích s odolností), tak třeba i s letošní řadou Galaxy S a Galaxy Note, jelikož obě nabízí to nejlepší, co si může člověk u telefonů přát. Snaha neustále přinášet inovace však s sebou čas od času přináší i nepříjemnosti ve formě určitých nefunkčností či nedodělků, které se mohou projevit jak hned po spuštění prodejů, tak po pár měsících používání. Jednu takovou musí nyní Samsung řešit u řady Galaxy S10. 

Jestli dokáže něčím “es desítka” zaujmout, je to bezesporu ultrazvuková čtečka otisků prstu implementovaná do displeje, kterou tomuto telefonu závidí i mnozí jablíčkáři. Ta se sice zprvu zdála víceméně dokonalá, nicméně nyní se u ní objevil pozoruhodný problém. Jelikož je založená na ultrazvuku, je kvůli ní nutné telefony chránit speciálními fóliemi či gelovými chrániči schválenými přímo Samsungem a nikoliv klasickým sklem, jak jsme byli donedávna zvyklí. Jeden by řekl, že nedodržení tohoto doporučení povede logicky “jen” k nefunkčnosti čtečky, s čímž se dá žít. Na světlo světa však začínají prosakovat zprávy o tom, že použití neschválené ochrany displeje nemusí čtečku vyřadit z provozu, ale může jí doposud nespecifikovaným způsobem “oklamat” tak, že se přes ní dostane do telefonu kdokoliv. Jinými slovy, po nalepení neschváleného skla, respektive jen některých modelů, je úplně jedno, kdo jste. Čtečka totiž bude zřejmě váš prst považovat za prst majitele a do telefonu vás tak pustí. 

Samsung už problém řeší

Jednu z prvních zpráv o problémech čtečky s neschválenými ochrannými kryty zveřejnil britský plátek The Sun, kterému o problému řekla jeho 34letá čtenářka. Dle jejích slov koupila pro svůj Samsung Galaxy S10 ochranu za pár dolarů na eBay a po jejím nalepení zjistila, že přes otisk prstu se do telefonu dostane i její manžel a potažmo kdokoliv další, aniž by byl jeho otisk ve čtečce registrován. O problému dala žena vědět už i samotnému Samsungu, který začal dle svých slov prioritně prověřovat, aby mohl případně veškerá bezpečnostní rizika odstranit. Do té doby doporučuje používat u svých telefonů s ultrazvukovou čtečkou otisků prstů – tedy u řady Galaxy S10 a Galaxy Note10 – jen ochranné prvky, které sám schválí. V opačném případě se uživatelé vystavují riziku ve formě snadného prolomení jejich zabezpečení – byť je nutné podotknout, že každá neschválená ochrana displeje podobným nešvarem zřejmě netrpí. 

Bude velmi zajímavé sledovat, jak si Samsung s problémem poradí a zda vůbec. Pokud se však ukáže, že s neschválenými gelovými ochrannými pomůckami má ultrazvuková čtečka otisků prstů skutečně problémy, uživatelům holt nezbude nic jiného, než začít kvůli své bezpečnosti spoléhat na ověřené produkty, což ostatně doporučuje i samotný Samsung, byť z trochu jiného důvodu. 

Související články

Dnes nejčtenější

.