Zavřít reklamu

Psalo se datum 10. 9. 2013, od představení původního iPhone uběhlo již více než šest let a Apple vůbec poprvé ve své historii ukázal světu dva telefony najednou. Vedle iPhone 5s, který je dodnes označován za jeden z nejhezčích telefonů v historii, se ukázal také levnější model s označením 5c. Právě tímto krokem začalo dlouholeté hledání receptu na levný iPhone, který si bude moci dovolit větší množství populace. Ačkoli Apple nikdy situaci okolo prodejů iPhone 5c nekomentoval a nikdy přímo neoznačil telefon za propadák, nástupce jsme se nedočkali a celosvětově se šuškalo o tom, že to byl krok vedle. Navíc přišel relativně krátce po smrti Steva Jobse a jednalo se tak o vůbec první produkt, u kterého se v komentářích začalo objevovat heslo „za Steva by se tohle nestalo“.

Hledání receptu nakonec pokračovalo tím, že Apple současně s představením nových modelů nepřestal prodávat stávající model, ale naopak jeho cenu snížil a prodával tak nový i loňský model bok po boku. To se nějakou dobu zdálo jako celkem zajímavý recept, pomocí kterého si iPhone může dovolit větší množství lidí. Vše celkem dobře fungovalo, ale stále zde byla skupina lidí, kterým nevadilo, že získají méně výkonný, případně menší telefon, ale je pro ně důležité, aby se jednalo o aktuální model, který zkrátka nabízí současné technologie a ne ty minimálně rok staré.

Na to Apple zareagoval 21. března 2016, kdy během netradiční jarní keynote představil zbrusu nový model s označením iPhone SE. Ten se prodával po boku s iPhone 6s, který byl představen na podzim předchozího roku. Nutno podotknout, že iPhone SE měl sice oproti iPhone 6s o 0,7″ menší display, ale co se týká fotoaparátu, Touch ID, nechybělo mu kromě 3D Touch nic, čím disponoval jeho větší sourozenec. Díky menšímu displeji s menším rozlišením byl dokonce použitím stejného procesoru rychlejší než vlajková loď v podobě iPhone 6s. Telefon se prodával za 12 990Kč, respektive 16 990Kč u varianty s větší kapacitou paměti. Ačkoli se jednalo o špičkový telefon, který dodnes mnozí milují, prodejní úspěch zaznamenal zejména zemích jako je Česko či Slovensko. Bohužel celosvětově se příliš dobrých výsledků nedočkal, avšak pro Apple bylo stěžejní zaujmout právě na miliardových trzích jako je Čína nebo Indie. To se ale nekonalo a zřejmě také proto jsme se ani po více než třech letech nedočkali nástupce.

Apple však v posledních dvou letech přišel se zcela novým řešením toho, jak dopřát lidem telefon za rozumnou cenu, navíc nabitý špičkovými technologiemi. Nejenže i nadále prodává starší modely za nižší ceny, ale v posledních dvou letech přidal také telefony s označením iPhone Xr a iPhone 11. Jedná se o levnější varianty aktuálních modelů, které disponují prakticky stejným výkonem jako jejich dražší sourozenci. V případě loňského iPhone Xr byl rozdíl mezi ním a iPhone Xs ještě poměrně markantní, ovšem v letošním roce je téměř to jediné, co od sebe dělí levnější iPhone 11 a iPhone 11 Pro, použitý materiál, ze kterého je telefon vyroben, rozdílná technologie displeje a třetí čočka fotoaparátu.

Zdá se, že právě aktuální řešení je tím, které se Applu poprvé v historii pozdává. Je to totiž jediné řešení, kterého jsme se dočkali dva roky po sobě. Letos se však nabízí trošku jiná otázka, než zda se Applu podařilo dostat nové telefony mezi další zákazníky, kteří nechtějí utrácet za špičkový model. On je totiž „obyčejný“ iPhone 11 natolik dobrý, že si i lidé, kteří peníze nemusí řešit mohou říci, zda skutečně potřebují iPhone 11 Pro, který toho zkrátka nenabízí oproti levnější variantě příliš navíc. Hledání receptu na skutečně levné telefony do deseti tisíc korun zdá se skončilo úplně a Apple si přiznal, že jako prémiová značka v současné době nemůže zaplavit trh levnými telefony, obzvláště v době, kdy například v Číně zuří ekonomická válka s USA a místní obyvatelé kupují domácí značky mnohdy čistě z vlasteneckých důvodů. Apple tak pravděpodobně bude i nadále nabízet dvě varianty telefonů, z nichž jedna bude velmi zajímavá pro širší publikum a ta druhá pak pro ty, kteří chtějí za každou cenu vždy to nejlepší.

Související články

Dnes nejčtenější

.