Zavřít reklamu

Jednou z nejzajímavějších novinek letošních iPhonů 11 a 11 Pro je bezesporu zbrusu nový Noční režim implementovaný přímo do nativní aplikace Fotoaparát. Díky němu jsou konečně iPhony schopny fotit zdařilé fotky i za zhoršených světelných podmínek či dokonce tmy a to díky relativně dlouhé expozici a dalším softwarovým úpravám pro zesvětlení a podobně. Právě s expozicí si lze vcelku zajímavě hrát a tím i ovlivňovat výslednou fotku. 

Ve své včerejší recenzi jsem se sice snažil fungování Nočního režimu vysvětlit co nejvíce polopatě, stejně se však v diskuzi pod ní objevily různé otázky ohledně upřesnění. Jednou z nich byla i otázka, jak jsem mohl na iPhone nafotit v noci fotky bez nočního režimu, když se ten aktivuje automaticky. Odpověď na ní je jednodušší než si myslíte a důležitou roli v ní hraje právě úprava expozice. Jakmile telefon detekuje, že se pohybujete ve tmavém prostředí, v levém horním rohu displeje se objeví indikátor Nočního režimu a vy se tak můžete předem připravit na to, že budete muset na pár vteřin nehybně stát s telefonem namířeným na objekt, který chcete fotit. Čas potřebný pro zachycení fotky se různí podle toho, jak moc tmavé místo kolem sebe máte. Pokud to není nic hrozného, telefonu stačí dle jeho propočtů, které následně seřizují délku expozice, třeba pouhé dvě vteřiny. Naopak pokud je kolem vás tma jako v pytli, dostat se klidně můžete i na 5 vteřin. A právě zde se naskýtá možnost vašeho zásahu. Jakmile telefon indikátor nočního režimu zobrazí, můžete na něj tapnout prstem a přednastavený čas na ose jednoduše změnit – tedy jej buď prodloužit nebo naopak zkrátit. Pokud jej prodloužíte a to třeba až na 10 vteřin (což na opravdu tmavých místech jde), výsledná fotka by měla být ještě světlejší než jak samotný iPhone zamýšlel, když délku expozice přednastavoval (což však může být někdy i na škodu). Naopak když čas expozice zkrátíte na 0 vteřin, fotoaparát fotí zcela standardně – tedy bez jakýchkoliv čekacích dob. Výsledná fotka je pak ale samozřejmě stejná jako kdybyste jí fotili zcela standardně.

S Nočním režimem u iPhonů 11 a 11 Pro se dá užít skutečně hodně zábavy, jelikož přináší něco, na co jsme minimálně u iPhonů nebyli doposud zvyklí. Pokud tedy rádi fotografujete a to i za zhoršených světelných podmínek, nebál bych se vám některý z letošních iPhonů doporučit. Ve výsledku je vcelku jedno, jaký by to měl být. K Nočnímu režimu je totiž využíván širokoúhlý objektiv, který je u všech letošních iPhonů stejný. Pokud však máte problém vydržet pár vteřin v klidu bez jakéhokoliv třesu či podobných věcí, nejspíš budete mít s nočním focením problémy. Právě zachování nehybnosti po dobu několika vteřin, kdy telefon zachycuje fotku, je pro výsledek naprosto klíčové. Stabilizace sice odvádí pořádný kus práce, stoprocentně se na ní však spoléhat nelze. Na to, jak iPhone 11 fotí s automaticky nastaveným Nočním režimem a s nulovou expozicí se můžete podívat v galerii na boku tohoto odstavce. Naleznete v ní i pár srovnávacích fotek s iPhonem XS. Tak hodně štěstí při nočním lovu! 

Související články

Dnes nejčtenější

.