Zavřít reklamu

Minulý týden prosákla na světlo světa poměrně zajímavá novinka, kterou Apple implementoval do dovějších verzí operačních systémů v loňských iPhonech. Jedná se konkrétně o bezpečnostní prvek zabraňující výměně baterie v neautorizovaných servisech, proti kterým se Apple snaží již dlouhou dobu osobitou formou bojovat. Novinka neoriginální baterie v iPhonech sice neznefunkční, zabraňuje však správnému fungování Kondice baterie, která není schopná zobrazit procentuální kapacitu akumulátoru. Jedinou možností, jak mít tento prvek plně funkční, je obrátit se při výměně baterie na autorizovaný servis, který disponuje kromě originálních dílů i speciálním softwarem zajišťujícím správné spárování baterie se zbytkem telefonu a tedy i funkčnost Kondice baterie. To se však mnohým jablíčkářům nelíbí, jelikož autorizované servisy si účtují o poznání více než servisy neautorizované, a Apple proto hlasitě kritizují. Ten pro ně má ale jasný vzkaz. 

Ve vyjádření, které poskytl Apple portálu iMore, tvrdí, že účelem zavedení nového prvku není snaha zlikvidovat neautorizované servisy, nýbrž chránit uživatele před vadnými bateriemi dostupnými na trhu, které by mohly představovat bezpečnostní rizika. Zároveň Apple potvrdil, že se jedná o ryze informativní prvek, který nikterak neovlivní používání telefonu. Jinými slovy – pokud budete chtít ušetřit neoriginální baterií a smíříte se s tím, že vám Kondice baterie nebude fungovat, s chutí do toho. Kromě nemožnosti zkontrolovat si stav baterie se totiž s žádnou jinou nepříjemností potýkat nebudete. 

“Bezpečnost našich zákazníků bereme velmi vážně a chceme zajistit, aby byla jakákoliv výměna baterie provedena správně. Jen v USA máme nyní přes 1800 autorizovaných poskytovatelů služeb Apple, díky čemuž mají naši zákazníci skutečně plnohodnotný přístup ke kvalitním opravám,” stojí v prohlášení Applu, které dále pokračuje už jen tím, že díky upozornění mají zákaznici ihned přehled o tom, zda byla jejich baterie vyměněna správně certifikovaným technikem a také tím, že oznámení nemá žádný vliv na funkčnost telefonu. 

Vyjádření Applu dává s ohledem na to, že baterie jsou jedním z nejchoulostivějších a nejnebezpečnějších komponentů v iPhonu, určitě smysl. Pravdou sice je, že autorizované služby jsou dražší, avšak je u nich záruka vysoké kvality jak u komponentu, tak i u samotné práce. Rozhodně je tedy minimálně u novějších modelů lepší si připlatit než pak plakat nad rozlitým mlékem – v tomto případě tedy spíš vyhořelým iPhonem. Otázkou však zůstává, zda se novinka bude týkat i nadále jen loňských iPhonů a po zářijovém představení i modelů pro rok 2019, nebo jí Apple postupem času rozšíří i na starší modely. Stejně tak můžeme spekulovat nad tím, zda je tento krok zároveň i posledním, který Apple v otázce baterií podnikne, či zda se od něj dočkáme i razantnějšího jednání, kdy by například neoriginální baterie softwarově vyřadil z provozu a jablíčkáře by tak vyloženě nutil k používání autorizovaných servisů. Odpovědi na obě otázky nám však donese až čas.

Související články

Dnes nejčtenější

.