Zavřít reklamu

Pokud se dostanete do situace, kdy potřebujete svůj iPhone jakkoliv opravit, doporučení ze strany Applu je zcela jasné – využít služby Apple Storu či autorizovaných servisů, které de facto spadají pod Apple. Jedině tak si totiž zajistíte kvalitní a hlavně originální náhradní díly a profesionální postup při samotné opravě. Minimálně první jmenovanou výhodu navíc získáte jedině zde, jelikož neautorizované servisy přístup k originálním dílům nemají. I přesto jsou ale kvůli svým nízkým cenám jablíčkáři hojně využívány, čemuž by rád Apple učinil přítrž. 

Odborníci na opravy smartphonů z iFixit si všimli toho, že Apple nedávno v tichosti aktivoval nový softwarový zámek, který má alespoň částečně odradit jablíčkáře vyměňovat baterie – tedy jeden z nejdůležitějších a svým způsobem nejrizikovějších komponentů z hlediska bezpečnosti – právě v neautorizovaných servisech. Zámek se má konkrétně týkat iPhonů  XR, XS a XS Max a to jak na iOS 12 a iOS 13. Neoriginální baterii v telefonu sice neznefukční či jí nezakáže žádné typy nabíjení, avšak zobrazí se zpráva o tom, že iPhone nemůže ověřit, zda používá originální baterii či nikoliv a proto není schopen zobrazit její zdraví. Poměrně zajímavé je navíc i to, že podobná hláška vyskočí i v případě, že do telefonu namontujete baterii originální, avšak svépomocí. Po každé výměně je totiž nově nutné zapojit telefon na diagnostiku, kterou má k dispozici jen Apple a autorizované servisy, a vše potřebné spárovat. Jen tak lze chybová hláška odstranit a položku Zdraví si zobrazit.

Jen a pouze Apple

Ve výsledku se tak dá říci, že pokud chcete, aby baterie ve vašem iPhonu XS, XS Max či XR fungovala zcela správně,  jedinou možností je využít služby autorizovaného servisu či Apple Storu někde v zahraničí. V opačném případě se budete muset smířit s tím, že minimálně kapacitu baterie si v nastavení nezkontrolujete. Není navíc vyloučeno, že se jedná jen o první krok, kterým se Apple rozhodl proti neoriginálním bateriím a servisům bojovat. Teoreticky se tak může stát, že za nějaký čas vydá softowarový zámek o poznání brutálnější – tedy takový, který iPhone s neoriginální baterií či nesplněným diagnostickým testem po výměně rovnou znefunkční. Zda je toto jednání korektní či nikoliv už nechám na posouzení každého z vás.

Související články

Dnes nejčtenější

.