Zavřít reklamu

Při oznamování finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí, které proběhlo minulý týden, potvrdil Apple meziroční pokles výnosů z iPhonů. Přesná prodejní čísla však bohužel opět nesdělil a svět tudíž netuší, kolik přesně iPhonů mohl v předešlých třech měsících prodat. Na tuto otázku se snaží už od minulého týdne odpovídat různé analytické společnosti, které se však ve výsledcích vcelku výrazně liší. 

Už minulý týden přišla s výsledky svého průzkumu analytická společnost Strategy Analytics a Counterpoint Research. Přestože se v přesných prodejních číslech neshodly, jelikož podle první klesly prodeje o 12 % a podle druhé o 11 %, Apple si měl podle obou stále udržet třetí největší podíl na trhu se smartphony, což by byla pro jablíčkáře dobrá zpráva. Dnes v noci však přispěchala se svou zprávou analytická společnost IHS Markit, která je naopak přesvědčená, že se Apple propadl na bramborovou pozici, tedy na 4. místo. V prodejích se totiž měl propadnout o 14,6 %, zatímco konkurence buď rostla nebo minimálně stagnovala. 

Propad prodejů iPhonů má podle IHS Markit jasnou příčinu – vysoké ceny vlajkových lodí, ale i starších modelů. I proto předpokládají, že se budou prodeje zhoršovat i v následujících letech, což  zřejmě bude pro Apple velký problém. Jsou to totiž právě iPhony, na kterých stojí jeho byznys. Na druhou stranu, podle kroků spojených především se službami s prodejním úpadkem svých telefonů alespoň částečně počítal a ztrátu zde se bude snažit pokrýt na dalších frontách. Zda se později rozhodne i pro nasazení levnějších iPhonů je sice v tuto chvíli ve hvězdách, mnozí analytici však jinou cestu nevidí. Zda se jejich slova naplní či nikoliv ale ukáže až čas. 

Související články

Dnes nejčtenější