Zavřít reklamu

Na našem magazínu můžete každý měsíc najít nepřeberné množství recenzí na různé hardwarové i softwarové produkty. Jen zřídka kdy se však mezi nimi objevují hudební nástroje. I ty jsou však k iPhonům, iPadům a Macům bez problému připojitelné a co víc, skvěle využitelné. Oboje vám ostatně ukážu v následující recenzi. Do redakce nám totiž zapůjčila firma DISK Multimedia, s.r.o parádní bezdrátovou klaviaturu CME Xkey Air 37, kterou už pár týdnů poctivě testuji a nyní nastal čas s ní seznámit i vás. Pojďme tedy na to. 

Balení

Když jsem si klaviaturu vyzvedl, její balení mě okamžitě velmi zaujalo. Proč? Jednoduše proto, že vypadá skoro jako z dílny Applu. Produkt totiž dostanete v podlouhlé bílé krabici s jeho vyobrazením na horním víku, brandingem výrobce na bocích a technickými specifikacemi na spodku. Inspirace Applem je tu tedy naprosto zřejmá. Totéž se pak dá říci i o samotném obsahu balení, který je skutečně střídmý. Kromě klaviatury totiž dostanete “jen” manuál a propojovací USB-A/microUSB kabel. Nic víc tu nenajdete, protože nic víc ani nepotřebujete. 

Technické specifikace 

Do rukou se mi dostala konkrétně varianta MIDI klaviatury se 37 klávesami standardní velikosti (tedy 3 oktávy), které jsou už na první pohled skutečně  tenké. Kromě nich pak na klaviatuře naleznete na levém boku šestici gumových tlačítek pro rychlé a snadné ovládání tónů. Jedná se konkrétně o tlačítka Octave + a – sloužící pro posunutí kláves o oktávu výše či níže, dále Modulation pro změnu stávající tóniny do jiné., Pitch bend + a -, které laicky řečeno přehrávaný tón “zvlní” a to buď směrem nahoru nebo směrem dolů, a nakonec tlačítko Sustain, které slouží pro udržení určitého tónu “na pozadí” dalších přehrávaných tónů. Vraťme se ale ještě chvíli k samotným klávesám. Ty se totiž mohou pochlubit skvělou dotykovou citlivostí či aftertouch, tedy funkcí umožňující i po stisknutí kláves dodatečně tlakem ovlivňovat výsledný zvuk. Kombinovanými stisky tlačítek se pak lze jednoduše vrátit na výchozí hodnoty, které jste právě jednotlivými tlačítky změnili. Klaviatura je tedy v tomto směru propracovaná do nejmenšího detailu. 

Parádní je především možné propojení přes Bluetooth

Naprosto parádní je na Xkey Air to, že jdou s počítačem, telefonem či tabletem propojit bezdrátově pomocí Bluetooth. Disponují totiž konkrétně verzí 4.0, která se může pochlubit spolehlivým propojením a slušnou energetickou šetrností. I díky tomu tak klávesy vydrží hrát na jedno nabití více než 10 hodin. Pokud by vám nestačilo ani to, lze je pomocí microUSB – USB-A připojit k počítači či elektrické síti a hrát tak de facto do nekonečna. Potěší ale i to, že po chvilce nečinnosti se klávesy automaticky vypnou a tedy i šetří baterii. Z nuly na 100 % jsem je pak byl schopen nabít zhruba za 3 hodiny. O stavu baterie vás budou informovat diody na zadní straně klaviatury, podle kterých poznáte i to, zda jsou již spárovány s daným zařízením či nikoliv. Bohužel, přesný stav baterie z nich zcela dokonale nevyčtete, jelikož fungují ve stylu blikám – nejsem plně nabitá, svítím – jsem plně nabitá. Na druhou stranu, vzhledem k snadné propojitelnosti a dodání “šťávy” z elektrické sítě či počítače to není nic, z čeho by člověk kolaboval. 

Diody na klavesach CME Xkey Air

Na závěr části věnované technickým specifikacím už jen zmíním přesné rozměry kláves, které jsou dle mého názoru též velmi zajímavé. Pokud se pro jejich pořízení rozhodnete, můžete se těšit na produkt o rozměrech 553 mm x 135 mm x 16 mm, z čehož jasně vyplývá, že přestože má klaviatura hned 37 kláves, rozhodně není nikterak velká a vejde se například i do většího batohu. 

Zpracování a design

Osobně shledávám design kláves jako velmi povedený. Hliník s oblými i ostrými hranami je totiž vždy trefou do černého a to platí i tentokrát. Celkově vypadá klaviatura velmi hodnotně a na pracovním stole vedle iMacu či MacBooku jí to bude zaručeně slušet. Pochválit musím i gumová tlačítka na boku, o kterých jsem se více rozepsal výše. Právě guma coby materiál na jejich vyhotovení byl totiž skvělý nápad, jelikož v plastu by zaručeně vypadaly tato tlačítka laciněji. Co se pak týče samotných kláves, ty jsou samozřejmě po stránce designu zcela standardní – čili černé a bílé s lesklou povrchovou úpravou. Klávesu nejvíce vpravo pak zdobí vylisované logo CME a logo Bluetoothu na důkaz, že je klaviatura skutečně bezdrátová. 

Puntičkáře určitě potěší i ukrytí nabíjecího portu, který je chytře ukryt na boku zadní podlouhlé opěry skrývající pravděpodobně akumulátor. Díky tomu jej tak prakticky nemáte šanci z žádné strany zahlédnout, pokud jej tedy zrovna nenabíjíte kabelem. Toto řešení je dle mého názoru rozhodně mnohem elegantnější, než kdyby CME port umístilo přímo zezadu. 

Propojení klaviatury s počítačem, tabletem či telefonem

Jak už jsem zmínil několikrát v předešlých řádcích, klávesy lze s různými zařízeními propojit buď drátově nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Zoufat nemusíte ani v případě, že máte zařízení nepodporující Bluetooth, avšak bezdrátové propojení by se vám líbilo daleko více než kabel. Sehnat se totiž dá speciální USB-A modul, který podporu Bluetoothu na jakékoliv zařízení dodá, což je rozhodně fajn. 

Propojení je velmi jednoduché

Jelikož jsem velký příznivec bezdrátových technologií a všeho kolem nich, klávesy jsem s MacBookem, iPhonem a iPadem propojoval především přes Bluetooth. Tento typ propojení je skutečně velmi jednoduchý a spočívá prakticky jen v tom, abyste klávesy zapnuly a na svém iZařízení či počítači s Windows navštívili nabídku Bluetooth. Z té pak už jen stačí vybrat Xkey Air a máte vyhráno. Nic dalšího už pak potvrzovat a nastavovat nemusíte. To samé v bledě modrém se dá ale říci i o kabelu, jehož koncovky stačí zastrčit z jedné strany do klaviatury a z druhé do počítače. Funkčnost je i u tohoto typu propojení okamžitá. 

Klavesy CME Xkey Air s iPadem

Testování 

Pro testování jsem, stejně jako u minulé recenze na klaviaturu iRig Keys I/O, zvolil jablečný program GarageBand, jelikož je mezi hudebníky velmi oblíbený a to především díky své široké škále všelijakých možností. Pokud by vám ale tento software z nějakého důvodu neseděl (či jej váš počítač nepodporoval), lze ze stránek výrobce stáhnout zdarma jeho vlastní software pro klaviaturu, který toho však alespoň podle mého krátkého testování nabízí méně. 

A jaký tedy na mě zanechala klaviatura při testování dojem? Opravdu skvělý. Ve spojení s kvalitním softwarem, jakým GarageBand bezesporu je, vám totiž dovolí skutečně velké věci, které si budete užívat plnými doušky. Jelikož se za velkého hudebníka nepovažuji a nechtěl jsem klávesy testovat jen na základních skladbách, svěřil jsem klaviaturu do rukou třem známým, kteří je nezávisle na sobě ohodnotily jako velmi zdařilé a to jak po stránce jejich ovladatelnosti, tak i designu. Jasně, někdo možná namítne, že jsou vzhledem k tomu, že na sobě nenabízí mnoho ovládacích prvků, spíše “basic”, avšak právě to je na nich svým způsobem to nejkrásnější. Ve spojení s GarageBandem totiž není prakticky nic, co byste u nich nebyli schopni jakkoliv donastavit přímo na iPadu, iPhonu či Macu. Proč tedy kazit tento čistý design dalšími ovládacími prvky, když lze vše vyřešit pár tahy prstem po displeji? Tím spíš, když se skutečně jedná o produkt, u kterého hraje design jednu z hlavních rolí. 

Detail klaves CME Xkey Air

Resumé 

Skvělý produkt pro velmi širokou cílovou skupinu

S CME Xkey Air 37 se mi bude loučit skutečně těžce. Jedná se totiž o produkt, který dle mého ocení jak amatérští hudebníci, tak i profesionálnější uživatelé ve svých studiích. Zpracování je tu skvělé, design zrovna tak, ovládací prvky zvolené velmi citlivě a i rozsah kláves zřejmě mnohým bez problému dostačí. Rozměrově se pak jedná o produkt, který nebude problém převážet z místa na místo pod paží či v batohu, po stránce konektivity pak nezbývá než zatleskat. Připojení přes Bluetooth je stabilní a odezva neskutečně rychlá. Pokud tedy sháníte parádní klaviaturu s designem, který se blíží Apple produktům, právě jste ji našli. 

Slevový kód

Pokud se vám klaviatura zalíbila, můžete jí nyní díky slevovému kódu LSA10xkey získat na eshopu DISKu o 10 % levněji, stejně jako jakékoliv ostatní zboží. Kód se totiž vztahuje na naprosto vše. Kód se zadává do pole „Dárkové poukazy a slevové kupóny“ ve druhém kroku objednávkového procesu (Výběr způsobu dopravy a úhrady). Po potvrzení tlačítkem OK se ihned zobrazí výše slevy. Sleva se vztahuje vždy na celou objednávku s výjimkou dopravného/doběrečného a několika málo vybraných akčních položek – povětšinou se jedná o kusovky už velmi výrazně zlevněné z důvodu výprodeje nebo doprodeje.

Postranni tlacitka na klavesach CME Xkey Air

Související články

Dnes nejčtenější