Zavřít reklamu

K iPhonu, iPadu či Macu se dá připojit nepřeberné množství zajímavých produktů, mezi kterými nalezneme i spousty hudebních nástrojů. A právě jeden takový produkt – konkrétně klaviatura iRig Keys I/O od IK Multimedia – nám do redakce na testování zapůjčila firma DISK Multimedia, s.r.o. Pojďme se tedy společně na tuto velmi zajímavou věcičku, která by neměla chybět ve výbavě žádného iHudebníka chybět. 

Balení a zpracování 

Obsah balení kláves je skutečně bohatý. Kromě samotného nástroje v něm totiž naleznete dvojici kabelů, stojánek pro iPhony či iPad, velké množství manuálů, tužkové baterie a brožury věnované softwarům a licencím, se kterými jsou klávesy kompatibilní. Těm se však budu věnovat ještě v řádcích níže. 

Co se týče zpracování kláves, to je skutečně špičkové. Plast, ze kterého jsou vyrobeny, je na dotyk velmi kvalitní a nemusíte se tak bát, že byste jej například poškrábali nebo nedej Bože praskli. Na spodní straně pak naleznete šest protiskluzových gumových nožiček, které zajistí klávesám na vašem stole potřebnou stabilitu. Tyto nožky jsou navíc černé, díky čemuž se na nich nepodepíše zub času a nezežloutnou, jak to mají ve zvyku nožky z bílé gumy. Jasně, nejedná se o nic dramatického. Puntičkář však i tento prvek ocení. 

Technické specifikace

Námi testovaná MIDI klaviatura se může pochlubit 25 full-size klávesami (rozsahem 2 oktávy + 1 tón) a audio rozhraním s 24bit/96kHz převodníky. Veškeré vstupy a výstupy pak naleznete na zadní straně – těmi nejdůležitějšími jsou bezesporu výstup pro sluchátka a reproduktory, vstup XLR/jack s možností fantomového napájení pro kondenzátorové mikrofony či konektor pro napájení ze sítě. Nechybí tu ale ani tlačítko pro volbu zdroje napájení. Jablíčkáře pak potěší zejména to, že se jedná o produkt s certifikací MFi a bude tím pádem bez problému s macOS/iOS produkty kompatibilní. 

Na přední straně dále naleznete multibarevné pady, dotykové slidery, které jsou mimochodem jedním z nejzábavnějších prvků celého produktu, a několik otočných knoflíků a tlačítek, pomocí kterých lze přímo z kláves určité úkony regulovat. Jinými slovy – díky těmto prvkům nejste na svém Macu či iPhonu až tolik závislí a co víc, vše máte skutečně po ruce. 

DSC_0009

Propojení kláves s iZařízením

Už z předchozího odstavce je vám zřejmě jasné, že na příslušenství u těchto kláves IK Multimedia rozhodně nešetřilo. Díky tomu je tak nemáte sebemenší problém propojit jak s Macem (či PC), tak i iPhonem, iPadem nebo iPodem a to buď pomocí Mini-DIN/USB-A kabelu pro počítače nebo Mini-DIN/Lightning kabelu pro iOS zařízení. 

S jablečnými produkty je propojení kláves skutečně velmi jednoduché. Jediné, co musíte udělat, je připojit jeden konec kabelu ke klávesám, druhý k počítači či jinému iZařízení, připojit k nim reproduktory či sluchátka a spustit příslušný software – v našem případě GarageBand. Klávesy se prakticky ihned bezproblémově propojí a vy se už na nich můžete dále vyřádit dle libosti. 

Co se týče jejich napájení, to je možné hned třemi způsoby. Asi tím nejpohodlnějším je napájet je přímo z počítače přes USB-A kabel, přes který klávesy zároveň komunikují. Použít ale můžete i klasické tužkové baterie, což je fajn zejména ve chvíli, kdy například vyrazíte na chatu a chcete s sebou “tahat” co možná nejméně věcí. V takovém případě totiž jednoduše stačí klávesy připojit k vašemu iPhonu a voilà, je po problému. Třetí možností je pak napájení přímo ze sítě. Adaptér do zásuvky však součástí balení bohužel není.

Testování

Přestože nejsem žádný velký hudebník, na klaviatuře jsem se skutečně vyřádil. Ve spojení s GarageBand je totiž skutečně úžasná a umožňuje nepřeberné množství věcí od těch nejzákladnějších až po ty poměrně náročné, na jejichž testování jsem si raději přizval i pár kvalifikovanějších známých. GarageBand totiž nabízí skutečně široké možnosti nejrůznějších nastavení, jejichž osvojení vám sice možná bude ze začátku dělat problémy, po pár desítkách minut jim však přijdete bez problému na kloub a užijete si diky nim klávesy na plno. Komu by však jablečný software z nějakého důvodu neseděl, můžete využít jeden z přibalených – konkrétně SampleTank 3, Synotrik Pro-V a T-RackS Deluxe. Osobně jsem však zůstal věrný GarageBandu, protože je jablíčkářům suverénně nejznámější a navíc mezi hudebníky velmi oblíbený.

Jak už jsem psal výše, jedním z nejzábavnějších prvků kláves pro mě byly dvě dotykové plošky, díky kterým můžete s tóny z kláves velmi zajímavě kouzlit a vytvářet u nich například velmi zjednodušeně řečeno ozvěnu. Na druhou stranu, kdyby byly tyto plošky řešeny otočnými knofliky, možná by bylo jejich využití ještě lepší. Sice by nebylo využívání těchto prvků až tak zábavné, bylo by však dle mého názoru o něco přesnější. Ježděním prstu po černém dotykovém pásku totiž ten správný “efekt” čas od času lovíte poměrně dlouho. 

Velkým benefitem těchto kláves je integrovaná zvuková karta, kterou jakožto jablíčkáři, které Apple neustále okrádá o porty, určitě oceníte. Díky ní tak bez problému přes klávesy do svého Macu či iPhonu dostanete například i zvuky z mikrofonu, kytary nebo zkrátka všeho, co má XLR nebo TRS konektor. 

DSC_0012

Resumé 

Přiznám se, že iRig Keys I/O byly zřejmě tím nejzábavnějším produktem, který jsem v posledních měsících recenzoval. I přes své poměrně malé rozměry totiž nabízí obrovské možnosti využití, které ocení jak příležitostní hudebníci, tak i menší poloprofesionální studia. Jasně, 25 kláves svým způsobem omezuje. Na druhou stranu je však díky tomuto počtu klaviaturka skvěle kompaktní a není tak problém jí dostat prakticky kamkoliv. Pokud by vám pak 25 kláves přeci jen nestačilo, můžete samozřejmě sáhnout po verzích s větším počtem, které se chlubí stejnou či lepší výbavou.   Jednu výtku si však přesto odpustit nemohu. Jak jsem již psal výše, součástí balení je i plastový stojan na iPad či iPhone, který však bohužel není kompatibilní s nejnovějšími iPhony. Ty jsou totiž bohužel relativně široké a do stojanu je tak nenapasujete. Jedná se však o naprostý detail. Za sebe i za své klavírně zdatnější známé tedy mohu iRig Keys rozhodně doporučit. 

klaviatura fb

Dnes nejčtenější

.