Zavřít reklamu

Včerejší odpoledne ve světě Applu patřilo především odhalení dvou “nových” MacBooků. Záměrně dávám slovo nový do uvozovek, jelikož se v případě včerejška se zcela čistým svědomím použít nedá. Jak model Air, tak Pro totiž dostaly relativně malé upgrady, které sice neurazí, avšak zřejmě si z nich jen málokdo sedne takříkajíc na zadek. I ty jim však stačily k tomu, aby se na ně po zbytek dne upíraly zraky valné většiny jablíčkářů, kteří kvůli tomu možná i přehlédli nečekaný odchod jiného oblíbeného modelu z nabídky Applu – konkrétně 12” MacBooku. Nejeden z nás si proto možná nyní klade otázku, co k tomu Apple vedlo. 

Přiznám se, že když jsem Online Store Applu po představení upgradovaných modelů Air a Pro otevřel, byl jsem z absence 12” modelu vcelku zaražen. Jednalo se sice o MacBook, který se posledního hardwarového upgradu dočkal v roce 2017, i tak však byl mezi uživateli stále oblíbený a ani svým designem rozhodně nepokulhával, ba naopak. “Proč Apple zařízne relativně nový MacBook, když tam řadu let nechával Air prakticky v původní verzi?” ptal jsem se sám sebe. Na odpověď na tuto otázku ale stále ne a ne přijít. Vždyť přeci upgrade vnitřností není pro Apple alespoň podle jeho několika posledních kroků, kdy takto vylepšil iMacy či MacBooky Pro, žádným problémem. Vzhledem k rozměrům 12” se také nedá uvažovat o jakémkoliv parazitování, jelikož rozdíl mezi ním a 13” Airem je sakra znát. To samé v bledě modrém pak platí i pro cílovou skupinu uživatelů. Nemyslím si totiž, že by měla “dvanáctka” jakkoliv na řadách Air či Pro parazitovat. 

Macbook 12" space Gray

Smrt tohoto modelu mohla teoreticky zapříčinit jeho relativně vysoká cena, která nemusela dávat s ohledem na ceny zbylých laptopů Applu smysl a než aby s ní jeho výrobce hnul směrem dolů, raději celou řadu zahubil. Je totiž jasné, že hnout by s ní musel skutečně razantně, jelikož 12” MacBooky byly cenově srovnatelné se základními MacBooky Pro či vyššími Airy, byť tuto cenu vykoupily vyšším úložištěm v základu. Ani to ale dle mého názoru není tak úplně ono. 

Zářivá budoucnost?

Zřejmě nejpřijatelnějším vysvětlením usmrcení MacBooku se mi tak v tuto chvíli jeví plán Applu vytvořit z tohoto produktu “demolaptop budoucnost” – tedy počítač, na kterém by si Apple stejně jako v minulosti otestoval některé prvky, které by mohl nasadit i u dalších modelů v následujících letech. Přeci jen, MacBook tak trochu testovacím počítačem byl už od prvopočátku. Byl to právě on, kdo jako první dostal do vínku motýlkovou klávesnici či velký trackpad (v poměru k tělu) a svým způsobem to byl i on, kdo určil po designové stránce směr, jelikož jako první přišel o svítící logo Applu a jako první se poměrně výrazně vzdálil od designu jablečných notebooků dělaných dejme tomu do roku 2015, ve kterém jsme se dočkali jeho první generace. Vůbec bych se tedy nedivil tomu, kdyby chtěl Apple i tentokrát na 12” testovat určité novinky, přičemž tou nejzajímavější by mohl být procesor z jeho vlastní dílny. Přeci jen, tento model je určen spíše pro kancelářskou práci či obecně jednodušší úkony, takže by byl na test první počítačové čipsetové vlaštovky více než vhodný. Nebo snad někdo z vás očekává, že svůj procesor vsadí Apple do iMaců Pro či MacBooků Pro, od kterých se očekává brutální výkon bez jakýchkoliv kompromisů, které by teoreticky mohl procesor z dílny Applu ze začátku “nabízet”? Zřejmě ne. 

Otazníků je mnoho

Možná namítnete, že pokud Apple něco takového chystá, nebyl by důvod odstranit z prodeje stávající model, jelikož se k podobnému kroku neodhodlal například ani u MacBooku Air. V tom vám musím dát za pravdu. Faktem však je, že do prodejních čísel nikdo z nás nevidí a je tedy jasné, že kroky Applu nemůžeme zhodnotit tak dobře jako on. Mohlo se tak například stát, že poptávka po tomto stroji stagnovala a tudíž se rozhodl jej úplně zaříznout, aby následně za pár měsíců světu představil tento model ve zcela novém světle, přičemž v době “klidu”, kdy nebude “dvanáctku” vůbec muset řešit co nejintenzivněji dokončoval právě její novou verzi. 

Setkal jsem se i s názory, že zaříznutí 12” MacBooku má nepřímo podpořit prodeje iPadů coby náhražek za klasické notebooky. Tato teorie se mi však zdá poměrně nereálná, jelikož iOS, potažmo iPadOS počítačový systém macOS ve všem zkrátka nenahradí. Ano, iPad jako alternativa využít jde a v některých případech je práce s ním dokonce lehčí než s MacBookem. Nahradit však tímto produktem plnohodnotný počítač (pro určitou cílovou skupinu) by bylo mírně řečeno odvážné, ne-li bláznivé. 

Podtrženo, sečteno – budoucnost 12” MacBooku je i po jeho včerejším usmrcení nejasná, jelikož je nejen dle mého názoru, ale i názorů obrovského množství jablíčkářů po celém světě poměrně nelogické. Jaké s ním má Apple plány však ve výsledku ukáže až čas. Já ale věřím, že plány jsou velké a tento kompaktní stroj, který se dá označit za iPad mini mezi MacBooky, své poslední sbohem ještě neřekl. 

Nálepka LsA MacBook 12"

Související články

Dnes nejčtenější