Zavřít reklamu

Po téměř třech desítkách let, strávených v Applu, opustil Jony Ive svou pozici šéfdesignéra. Jeho spolupráce s jablečnou společností ale zcela nekončí. Než se dočkáme budoucích projektů, pojďme se podívat na přehled toho, co se Ivemu v Applu nejvíce povedlo – nebo naopak vůbec.

iPhone – trefa do černého i přešlap

Jednou z nesmazatelných stop, kterou Ive v podobě své práce zanechal v technologickém průmyslu, je iPhone. Již úplně první iPhone se v mnoha směrech vymykal tomu, co bylo na trhu běžně k dostání, a v následujících letech se podařilo design iPhonu hned několikrát změnit. Přestože se u každého modelu ozývaly i hlasy, které vůči novince měly jisté výhrady, význam iPhonu pro průmysl nelze popřít. Mezi jablečnými telefony se však najde jeden, který se dá bez nadsázky označit na propadák.

Zatímco například iPhone 5s byl pro svůj design často vyzdvihován a chválen, iPhone 5c představený po jeho boku se s tak velkým nadšením nesetkal. Jeho výhodou měla být relativně nízká cena, plastové provedení v pestrých barvách bylo ale podle některých v rozporu s designovou filosofií Applu, spočívající v jednoduchosti a minimalismu. Cena navíc nebyla ve výsledku tak nízká, jak mnozí očekávali a absence Touch ID, se kterým se chlubil právě iPhone 5s, také nepotěšila. I kvůli tomu tak byly prodeje tohoto modelu skutečně mizerné.

 

iMac G3 – trefa do černého

Barevný, neotřelý, originální – takový byl iMac G3, jeden ze symbolů velkolepého návratu Steva Jobse zpět do vedení Applu. iMac G3 se svým designem diametrálně odlišoval od „věží“ z béžového plastu, které v té době představovaly mainstream na trhu, a byl jen málokdo, kdo by ho nechtěl mít na svém pracovním stole.

Mac Pro 2013 – přešlap

Myslíte si, že „struhadlový“ design je tím nejhůře přijatým produktem Applu za poslední dobu? V roce 2013 přišel Mac Pro, který si – podobně jako ten letošní – vysloužil nelichotivou přezdívku. Kritici ho přirovnávali k odpadkovému koši. Jeho tvar se nakonec ve výsledku ukázal i jako problémový z hlediska odvodu tepla, který nebyl zvládnutý zcela ideálně. Odvážný design byl tak ve výsledku možná odvážný až moc.

Apple Watch – trefa do černého

Spousta lidí označuje Apple Watch za svůj nejoblíbenější produkt od Applu. Kromě toho, že jsou uživatelům doslova blízké, se jim nedá upřít ani opravdu pečlivá propracovanost, a to již od první (respektive nulté) generace. A jak ukazuje řada zpráv, Apple Watch kromě toho, že vypadají opravdu dobře a jsou díky vyměnitelným řemínkům dokonale přizpůsobitelným kouskem nositelné elektroniky, umí zachraňovat životy a i designově jsou velmi povedené. Co víc si přát?

Magic Mouse 2 – přešlap

Co se vám vybaví, když se řekne počítačová myš od Applu? Nechvalně proslulý hokejový puk z devadesátých let? „Hranaté“ myši k prvním Macintoshům? Nebo snad Magic Mouse? Posledně jmenovanému modelu se nedá upřít, že vypadá opravdu skvěle, a také se skvěle ovládá. Kritiku veřejnosti ale Magic Mouse 2 sklidla kvůli svému neprakticky umístěnému nabíjecímu portu, který brání jejímu používání v průběhu nabíjení. Jeden by si řekl, že se jedná o detail, avšak ani ten by neměl být u produktu za cenu Magic Mouse rozhodně opomíjen.

Prvni iPod – trefa do černého

První iPod nebyl v žádném případě historicky prvním MP3 přehrávačem na světě. Rozhodně se ale od běžných MP3 přehrávačů lišil a velice rychle si získal obrovskou oblibu ze strany zákazníků. Jeho minimalistický vzhled s ikonickým ovládacím kolečkem se nesmazatelně zapsal do historie jako nejoblíbenější MP3 přehrávač světa.

iPod shuffle 3. generace – přešlap

Co se iPodů týče, nezůstal Apple jen u jednoho modelu a designu. Drobounký iPod shufflee byl unikátní svou absencí displeje i jakýchkoliv prvků pro ovládání přehrávání. Uživatelé se tak museli  spolehnout na ovladače, které byly součástí sluchátek. Tento systém se ale nesetkal s příznivou odezvou a Apple se o něco později opět vrátil ke klasickému ovládacímu kolečku.

iOS 7 – trefa do černého

Kromě hardwaru se Jony Ive podepsal také na designu softwaru. Jedním z nejvýznamnějších počinů byl operační systém iOS 7, který ve své době představoval skutečnou revoluci. Vyznačoval se jednoduchým, čistým, minimalistickým designem a uživatelským rozhraním, v němž bylo snadné se zorientovat.

Apple Pencil 1. generace – přešlap

Apple Pencil přinesla nové, lepší možnosti práce s jablečnými iPady. Už její první generace nabízela skvělé funkce, jako byla třeba citlivost na tlak, neexistovala ale možnost, jak ji připevnit k tabletu. Uživatelé si také stěžovali na nepohodlný způsob nabíjení – tedy zasunutím do Lightning portu iOS zařízení. U druhé generace naštěstí Apple tyto problémy úspěšně odstranil.

Apple Park – trefa do černého

Jony Ive uměl navrhnout nejen software a hardwarové produkty, ale nebál se pustit ani do návrhu designu druhého kampusu společnosti Apple. Ve spolupráci se společností Norman Foster se podařilo vybudovat opravdu působivý areál, v němž i sebemenší detaily mají svůj smysl.

Jony Ive
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější