Zavřít reklamu

Včerejšek byl pro mnoho uživatelů sociálních sítí, především tedy těch mladších, obrovskou noční můrou. Docházelo totiž k výpadkům všech velkých sociální sítí, které spadají pod Facebook. Konkrétně tedy stejnojmenná sociální síť, následovaná Messengerem, Instagramem a WhatsAppem. První uživatelé si na výpadky začali stěžovat ve včerejších odpoledních hodinách, podle serveru Down Detector již okolo 15:00 SEČ. Ve čtyři hodiny odpoledne začalo uživatelů s problémy drasticky přibývat a největší nárůst přišel v 17:00.

Podívejte se, jak se výpadek projevil na serveru Down Detector:

Výpadky se nejvíce projevovaly na Facebooku, kde se uživatelé setkávali s nenačítajícími se obrázky. Místo nich se objevoval pouze popis vytvořený umělou inteligencí. Pokud byl tedy původně nahrán obrázek, na kterém byly vyobrazeny dvě dívky fotící se telefonem, tak se namísto obrázku zobrazilo „dvě osoby a telefon“. Dále byl výpadek pozorovatelný i v chatovací aplikaci Messenger. Pokud vám někdo poslal obrázek, tak jste si jej mohli zobrazit, avšak po jeho zvětšení už se nenačetl a zůstal ve špatné kvalitě.

Během výpadku společnost pouze informovala o tom, že si je problému vědoma, a že se omlouvá za zbytečné komplikace. Možná se tedy ptáte, co za výpadky stálo. Mohl za ně hackerský útok, živelná pohroma, anebo se jednalo o plánovanou odstávku? Dnes v brzkých ranních hodinách vydal Facebook zprávu, ve které informoval, že se porucha spustila při klasické údržbě. Žádné další informace však nezveřejnil.

Vzhledem k tomu, že Facebook „žije“ z velké části díky reklamám, které si u něj inzerenti platí, tak přichází jeden nemalý otazník. Dojde k odškodnění inzerentů, anebo tuto záležitost Facebook nebude řešit? V březnu letošního roku totiž došlo k podobnému výpadku. Po jeho vyřešení se Facebook nechal slyšet, že uvažuje o odškodnění. V tomto případě však podobnou zprávu Facebook nevydal. Firmy, které u něj tedy inzerují, se nejspíše žádného odškodnění nedočkají.

Zdroj: unsplash

Související články

Dnes nejčtenější