Zavřít reklamu

Jeden z vedoucích pracovníků Facebooku si opět vzal na paškál společnost Apple. Tentokrát šlo o otázku soukromí a to, jak rozdílně ji obě společnosti vnímají. Šéf Facebook pro globální záležitosti Nick Clegg vysvětlil,  že zatímco Facebook je otevřen pro všechny, Apple je spíše jakýmsi „exkluzivním  klubem“. Podle webu Business Insider pronesl Clegg svá slova tento týden na jedné berlínské akci.

Jisté napětí  mezi Facebookem a Applem existuje již delší dobu, nicméně obě společnosti si vždy dávají pozor na to, aby ve vzájemných glosách nejmenovaly jedna druhou. V tomto duchu se neslo i Cleggovo nedávné prohlášení. Ten konkrétně  uvedl, že Facebook je zdarma a pro všechny, kdežto „jiné velké technologické společnosti“ si vydělávají prodejem drahého hardwaru a služeb zákazníkům v bohatých, prosperujících oblastech. Prohlášení bylo odpovědí na otázku ohledně reklamního a obchodního modelu společnosti Facebook. „Jsou exkluzivním klubem, přístupným pouze zákazníkům se záměrem zakoupit vysoce hodnotný hardware a služby.“

V závěru Clegg poznamenal, že více než dvě miliardy lidí používají Facebook, protože zkrátka mohou. „Na Facebooku neexistuje žádná exkluzivita, žádný VIP přístup, žádná business class,“ zdůraznil Clegg. „Naše služby jsou dostupné studentům v Guatemale, farmářům na středozápadě Spojených států, zaměstnancům kanceláří v Bombaji (…)  nebo taxikářům v Berlíně,“ uvedl.

Clegg se svým komentářem přišel nedlouho poté, co šéf Applu Tim Cook pronesl na půdě Stanfordovy univerzity svůj slavnostní projev. V něm uvedl, že Silicon Valley musí udělat něco pro lepší ochranu uživatelských dat, a že nedostatek pozornosti, věnované této problematice, činí z řady společností „továrny na chaos“.

Když Tim Cook loni v návaznosti na skandál s Cambridge Analytica prohlásil, že Apple nebude „nikde prezentovat soukromý život svých uživatelů“, rozčílilo to Marka Zuckerberga údajně natolik, že donutil svůj tým přejít z iPhonu na Android.

Facebook ikona

Související články

Dnes nejčtenější