Zavřít reklamu

Není žádnou novinkou, že si Facebook v posledních měsících vysloužil pseudonym v podobě systému, který sleduje prakticky všechno, co děláte, anebo v podobě sociální sítě, která nedbá na správné zacházení s osobními daty uživatelů. V minulosti jste se určitě mohli doslechnout o skandálu se společností Cambridge Analytica. Minulý týden udělila Federální obchodní komise Facebooku za porušování ochrany soukromí svých uživatelů pokutu v hodnotě pěti miliard dolarů. Pokud si myslíte, že tato částka zapříčinila lepší zacházení se soukromými údaji uživatelů, tak se pletete. I když se na první pohled může zdát, že se Facebook polepšil, tak tomu dle posledních zpráv není – ba právě naopak.

Ani tučná pokuta, kterou Facebook vyfasoval, jej totiž nezastavila od sledování svých uživatelů. Australský výzkumník zabývající se kybernetikou, Edin Jusupovič, zjistil, že se ve všech obrázcích, které se na Facebooku nacházejí, objevují skryté kódy, které slouží ke sledování uživatelů. Tyto kódy jsou ukládány do speciální části obrázku, do které lze vložit text – Standard IPTC. Jedná se o sadu metadat (data o datech), ve kterých se mohou nacházet různé šifrované informace a zprávy, které může pochopit nějaký software, či hardware. Jak už bylo řečeno, tak Facebook tyto kódy přidává ke každému obrázku, avšak projeví se až tehdy, kdy si obrázek stáhnete do počítače.

Po stažení může dle slov Jusupoviče Facebook sledovat fotografie i mimo svou platformu, tedy přímo na harddisku vašeho počítače. Nejedná se sice o žádné aktivní sledování uživatele, obrázek však v sobě ale zanechává například informace v podobě toho, kdo jej původně nahrál, a odkud byl stažen. Ve výsledku to může znamenat to, že pokud dojde k nahrání stejné fotografie dvěma uživateli, tak Facebook tuto „duplicitu“ rozpozná a zjistí, kdo je původním autorem fotografie. Po nahrání fotky druhým uživatelem může určit, zdali mají uživatele stejné zájmy, čímž jim může zobrazovat podobné, či stejné reklamy.

Představte si, že si stáhnete do počítače obrázek s kontroverzní tematikou. Tento obrázek poté pošlete kamarádovi, poté dalšímu kamarádovi, atd. Ve výsledku jste právě vy „autorem“ této fotografie. Facebook tak může vás i vaše kamarády označit například za potencionální teroristy, či vyznavače určitého náboženství. To už nezní tak příjemně. Pokud však používáte Twitter, tak se nemusíte bát. Twitter totiž veškeré IPTC odstraňuje a nepodporuje jej. Pokud tedy na Twitter nahrajete jakýkoliv obrázek, tak se z něj odstranění veškeré data IPTC. A to samé platí i tehdy, pokud si nějaký obrázek z Twitteru stáhnete. Dle Jusupoviče jde ale jen o špičku ledovce a Facebook by si tímto mohl založit na další problém obrovského měřítka.

Zdroj: unsplash

Související články

Dnes nejčtenější