Zavřít reklamu

V dnešní době nejsou víceméně (spíš méně, než více) povedené kopie všech možných Apple zařízení ničím neobvyklým. Pouští se do nich nejen prakticky neznámí výrobci, ale i relativně zavedené firmy. Historie klonů počítačů od cupertinské společnosti ale sahá až do minulého století. V roce 1980 například firma s názvem Franklin Computer vyprodukovala věrný klon počítače Apple II. Zařízení neslo název Franklin Ace a bylo navržené tak, aby na něm bylo možné rozběhnout tentýž software, jako na originálním Apple II.

Osudová chyba

Společnosti Franklin Computer se podařil vskutku mistrovský kousek a Apple II zkopírovali takřka do posledního detailu – včetně veškerého softwaru a dokumentace. Franklin Ace se pochopitelně prodával za mnohem nižší cenu. Andy Herzfeld z Applu dokonce vzpomíná na to, jak v manuálu objevil místo, kde Franklin Computer jaksi pozapomněl nahradit slůvko „Apple“  názvem „Ace“. Apple pochopitelně okamžitě přistoupil k žalobě, kterou samozřejmě vyhrál a donutil společnost Franklin stáhnout svůj Ace z trhu.

Výhra ale nebyla od počátku tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát. Franklin Computer totiž vytasil argument o tom, že měl právo zkopírovat ROM počítače Apple II. Herzfeld ve svých vzpomínkách zmiňuje, že s takovou praktikou v Applu počítali, a dodává, že ve Franklin Computer naštěstí nebyli natolik chytří, aby si dostatečně pohráli s kódem a upravili ho tak, aby se tolik nepodobal tomu původnímu od Applu.

Zábavný trik

Právě díky této neopatrnosti přišel ke slovu promyšlený krok Steva Jobse. Ten spočíval v tom, že v případě zkopírování jakéhokoliv prvku od Applu do jiného počítače se po stisku určité kombinace kláves objevila na monitoru obří ikonka s nápisem „Stolen From Apple“. Data, potřebná k provedení této akce, byla v systému zakomponována tak, že případní tvůrci klonů neměli nejmenší šanci je odhalit, natož odstranit.

Původně se jednalo o poměrně zábavnou týmovou spolupráci. Autorkou ikonky, znázorňující vězně za mřížemi, byla Susan Kare. Steve Capps zase přišel s technologií, umožňující jednoduchou kompresi ikonky v zájmu úspory místa, díky čemuž ji také nebylo jednoduché jen tak odhalit. Na konci už jen zbývalo vytvořit postup pro dekompresi ikonky a její zobrazení na displeji. Steve Jobs byl celým plánem nadšený a rozhodl se ho uvést do praxe. „Všichni jsme vlastně tak trochu doufali, že se někdo opravdu pokusí ROM zkopírovat, abychom mohli předvést svou předvídavost,“ přiznává Herzfeld.

Apple II klavesnice
Zdroj: allaboutstevejobs.com

Související články

Dnes nejčtenější