Zavřít reklamu

A je to tu, Apple po dlouhém čekání představil zbrusu nový Apple Pro Display XDR. Za pár dní tomu bude přesně osm let od chvíle, kdy společnost Apple představila svůj do dnešního dne poslední display. Ten se vyráběl až do poloviny roku 2016, kdy byly jeho výroba a postupně i prodej oficiálně ukončeny. Dlouhé tři roky si tak zákazníci neměli možnost koupit displej od společnosti Apple, což se však dnes změnilo, a i když novinka prozatím není v prodeji, je alespoň oficiálně oznámena. Apple vytvořil nejvýkonnější Mac, který kdy spatřil světlo světa. Jeho unikátní design si samozřejmě zasloužil také svůj vlastní displej a ten nám Apple nabídl. Novinka je tedy designově sladěna s nově představeným MacPro a nese název Apple Pro Display XDR.

Nový displej nemá absolutně žádné okraje, tedy rámečky a dává tak dokonale vyniknout pouze obrazu, který je to co nás pochopitelně zajímá nejvíc. Apple donutila vytvořit nový monitor dnešní doba, která nabízí extrémně kvalitní kamery a lidé chtějí vidět jejich dokonalé záběry na co nejkvalitnějším displeji. Ten tedy nabízí neuvěřitelné rozlišení 6K. které se zobrazí na 32″ velkém displeji, jenž disponuje konkrétně rozlišením 6026×3384 pixelů s podporou P3 barevného gamutu.  Pokud vám rozlišení nestačí můžete spojit k novému Mac Pro až 6 těchto displejů a mít tak najednou k vidění 120 000 pixelů.

Novinkou je pak XDR, díky čemuž dokáže displej ukazovat stíny a přechody mezi barvami dokonaleji než to kdy Apple uměl. Jedná se o výrazně vylepšené HDR. Pozorovací úhel je větší, než který kdy nabízel jakýkoli LCD displej a je téměř 180 stupňů. Samozřejmostí je anti reflexní ochrana, která je doplněna o ochranu s názvem nano flex, která světlo pohlcuje, nikoli odráží. Displej pak nabízí kontrastní poměr 1 000 000 : 1 a co se jednotek jasu týká je to pak až 1000 nítů.

Apple Pro Display XDR je tentokrát osazen do mnohem hranatějšího designu než jejich předchozí generace Apple Thunderbolt Display. Nově tak desing připomíná spíše původní Apple Cinema Display. Samozřejmostí je zcela přizpůsobitelný kloub, pomocí kterého si můžete přizpůsobit pohled na displej přesně dle vašeho přání a to ve všech úhlech. Profesionálové pak ocení možnost otočit displej do takzvaného Portrait Módu, tedy na výšku. Pokud navíc využijete více displejů, budou díky bez rámečkovému designu tvořit jednu plochu, která bude rozdělena jen drobnou linkou ukončující samotný displej.  Na zadní straně pak nalezneme 4 Thunderbolt porty. Na zadní straně se nachází také série otvorů určených k odvodu tepla z displeje, ovšem k tomu stačí skutečně jen otvory, Apple totiž tvrdí, že v displeji není jediný ventilátor a je tak naprosto tichý. O kvalitách nového displeje je Apple natolik přesvědčen, že jej označil jako nejlepší displej na světě pro profesionální uživatele.

Co se týká ceny samotné, je pravda, že displeje od společnosti Apple nepatřily nikdy mezi tu nejlevnější možnost, jak zobrazit obsah svého počítače. Novinka stojí 4999$ a bude dostupná na podzim letošního roku. Pokud se podíváme na novodobou historii Applu, pak prvním displejem, který Apple představil byl Apple Cinema Display, který se dočkal 22″, 20″, 23″ a dokonce i 30″ verze. Ta se začala prodávat za částku 1799$, což byla vzhledem k roku 2004 skutečně extrémní cena. Je však nutné brát v potaz fatk, že zatím co sebelepší počítač musí uživatel po 3-5 letech aktualizovat, osobně znám lidi co do dnes používají již 15 let právě Apple Cinema Display a sám používám již 12 let Apple LED Cinema Display. Pokud se tedy rozhodnete do nového investovat, je důležité si uvědomit, že se nejedná o investici na několik měsíců nebo jednotek let. Jedná se o displej, který by měl přežít tři až čtyři aktualizace vašeho počítače.

iDB 2019-06-03 v 19.36.09
iDB 2019-06-03 v 19.36.09

Související články

Dnes nejčtenější

.