Zavřít reklamu

Od startu letošní vývojářské konference WWDC nás dělí poslední desítky hodin a to znamená pro jablíčkáře jediné – natěšenost a zároveň napětí vrcholí. O novinkách, které spatří na Keynote světlo světa, totiž jako již tradičně Apple nikoho dopředu neinformoval a my o nich tak z oficiálních zdrojů nic nevíme. V uplynulých měsících se však objevilo poměrně velké množství úniků, které nám naznačily, co od WWDC a konkrétně nových operačních systémů, které se tu takřka 100% představí, čekat. Pojďme si tedy společně shrnout, co vše od jednoho z nejočekávanějších jablečných systémů letošního roku – watchOS 6 – očekáváme my.

Ciferníky

Jestli je watchOS v Apple Watch za něco prakticky od prvopočátku kritizován, je to absence podpory ciferníků třetích stran. Apple jich má sice v repertoáru relativně dost, avšak i tak se každému trefit do vkusu nemusí. Bylo by tak skutečně super, kdyby konečně tuto možnost vývojářům nabídl a my tak mohli díky tomu používat obrovské množství nových ciferníků, které by byly přizpůsobeny přesně našim požadavkům. O této novince se spekulovalo již vloni, ale bohužel nedorazila. Snad se tedy Apple letos v tomto ohledu polepší a přání vyslyší. Pokud však ne, rozhodně očekávám alespoň pár nových ciferníků z jeho dílny, které budou dostupné jak na Apple Watch s displeji 38mm/42mm, tak i na 40mm/44mm. Zdá se to sice jako banalita, ale i nyní můžeme vidět, že Apple jakousi exkluzivitu ve formě speciálních ciferníků nejnovějšímu modelu dopřává. Snad tedy bude tentokrát fér a nadělí ciferníky jak menším displejům o ostrými rohy, tak i větším se zaoblenými rohy. 

Více možností pro přizpůsobení

Když už mluvíme o nových cifernících, bylo by fajn, kdyby na hodinky kromě nich dorazily i nové možnosti přizpůsobení ve formě komplikací. Představit si dokážu například “rozkouskované” prvky počasí – tedy například procenta deště či podobné vychytávky. Neurazily by ale ani úplné novinky, které by Apple pro své aplikace vymyslel. 

Nové aplikace a vylepšení stávajících 

Spekuluje se nad tím, že do watchOS 6 dorazí pár nových aplikací a já věřím, že tomu tak skutečně bude. Ostatně, i vloni nás Apple potěšil novou aplikací ve formě Vysílačky, která je vcelku fajn a komunikaci mezi jablíčkáři vlastnícími Apple Watch dokáže zpříjemnit. S příchodem watchOS 6 bych moc rád na Apple Watch viděl třeba nativní kalkulačku, diktafon či aplikaci Knihy známou z iPhonu, která by umožňovala jednoduchý přístup k audioknihám, potažmo i klasickým knihám. Rozhodně bych se nezlobil například ani za přidání drobné klávesnice ve stylu stařičkých tlačítkových telefonů, která by třeba podporovala T9. Diktování se totiž zkrátka ne vždy hodí a předdefinové odpovědi zrovna tak. Jasně, na vyřizování textovek je vždy jednodušší vytáhnout iPhone. Na druhou stranu, pokud se má jednat jen o kratší zprávu, nebylo by fajn zaktivovat podobnou klávesnici a svou myšlenku v pár slovech vyjádřit bez mluvení?

V minulých týdnech jsme slyšeli, že Apple chystá pro Apple Watch nativní aplikaci pro analýzu spánku, avšak že ji stihne připravit již letos se zdálo nepravděpodobné. Podobná nativní aplikace by ale jablečným hodinkám rozhodně slušela a upřímně moc nechápu, proč jí vlastně zatím nemají. Snad se jí tedy dočkáme již letos a nebudeme díky ní odkázáni na řešení třetích stran. Totéž platí i o údajně chystané aplikaci Dávka, která vám bude připomínat, abyste si vzali své léky, či Cykly, která je zase zaměřena na ženy a jejich menstruaci. Alternativy k oběma aplikacím lze v App Storu též najít, ale za řešení od Applu se rozhodně zlobit nebudeme. 

Samostatný App Store

Aplikace do Apple Watch je nyní možné dostat jedině pomocí iPhonu, respektive aplikace Watch v něm, která obsahuje právě App Store. Podle některých spekulací však chystá Apple App Store pro hodinky osamostatnit a přidat je přímo do nich. To jinými slovy znamená, že by se závislost hodinek na telefonu opět slušně snížila, jelikož bychom vše potřebné mohli nainstalovat i bez něj. Díky tomuto kroku by mohl být watchOS pro mnohé vývojáře lákavější než doposud a my bychom se díky tomu mohli dočkat spousty zcela nových aplikací, které by využívání hodinek vylepšily. I kvůli tomuto prvku by se tak rozhodně hodila klávesnice, o které jsem psal v předešlých odstavcích. Nebo si snad dokážete představit, jak App Storu diktujete dlouhý název aplikace, kterou chcete stáhnout? 

Optimalizace

Novinek, které by byly ve watchOS 6 vítané, je relativně dost, avšak zapomínat nesmíme ani na věc, která nebude na první pohled tak úplně vidět – na optimalizaci. Věřím, že se Applu podaří watchOS 6 do nejmenších detailů vyladit a jakmile na hodinky dorazí, nepodepíše se na ně negativně. Hrozně nerad bych viděl například sekání či zhoršenou výdrž baterie, která není zrovna slavná ani nyní. Doufejme, že si tedy tuto věc Apple pohlídá a s watchOS 6 nám nepřidělá vrásky na čele. 

Související články

Dnes nejčtenější