Zavřít reklamu

Od startu letošní vývojářské konference WWDC nás dělí poslední desítky hodin a to znamená pro jablíčkáře jediné – natěšenost a zároveň napětí vrcholí. O novinkách, které spatří na Keynote světlo světa, totiž jako již tradičně Apple nikoho dopředu neinformoval a my o nich tak z oficiálních zdrojů nic nevíme. V uplynulých měsících se však objevilo poměrně velké množství úniků, které nám naznačily, co od WWDC a konkrétně nových operačních systémů, které se tu takřka 100% představí, čekat. Pojďme si tedy společně shrnout, co vše od zřejmě nejočekávanějšího jablečného systému letošního roku – iOS 13 – očekáváme my.

Uniklé screenshoty z iOS 13:

Dark Mode

O příchodu tmavého režimu, nebo chcete-li Dark Modu, se mezi jablíčkáři mluví již řadu let.  Všechny spekulace zintenzivnily po představení iPhonu X s OLED displejem, který dokonale zobrazuje černou barvu, a vygradovaly vloni představením tmavého režimu v macOS. Na iPhony by pak měl podle obrovského množství úniků dorazit již letos právě v iOS 13. Jeho existenci potvrdily ostatně i včerejší screenshoty, které vynesli zřejmě vývojáři Applu a my tak můžeme začít předčasně slavit. 

Otázkou je, jak Apple Dark Mode v iOS pojme. Pokud se vydá tou nejjednodušší cestou a bílé pozadí přebarví do černé, splní sen spoustě svých fanoušků. Právě toto řešení totiž bude nejen šetřit zrak v noci, ale v případě OLED displejů dokonce i baterii iPhonů. Naopak pokusy s tmavě šedou, modrou či podobnými barvami by vyvolaly spíš kritiku než uznání. Osobně však věřím, že zde Apple nezaváhá a nadělí nám první variantu – čili skutečně černý Dark Mode, který půjde rychle zaktivovat a bude vypadat světu všude v systému. 

Vylepšení nativních aplikací 

Rád bych se dočkal i pár vylepšení u nativních aplikací, které by se díky nim staly ještě využitelnější než doposud. Spekuluje se například nad přepracováním aplikace Zdraví, která by se měla dočkat zpřehlednění a přidání dalších funkcí. Osobně bych však raději viděl vylepšení pro Mail, který by mohl nabízet spoustu dalších možností po vzoru jiných mailových klientů – ať už se jedná o propracovanější zprávu příchozích mailů, různé možnosti odložení na později, lepší tagování či podobné vychytávky.

Přepracování se mají dočkat i aplikace Najít iPhone a Najít přátele a to vcelku razantního – sloučí se. Pokud k tomu dojde, což se zdá po včerejším úniku ikony pravděpodobné, očekávám zde skutečně intuitivní aplikaci, přes kterou bude možné velmi rychle kontrolovat polohu všech a všeho, co ji s vámi bude sdílet. Špatné by nebylo například přidání možnosti navigace na místo, kde se právě nachází váš přítel a to přímo v aplikaci. Nyní vás totiž navigace přesměruje do Map, což může být v situaci, kdy hlídáte polohu více lidí značná komplikace. 

Velmi potěšující by měl být příchod správce stahování do Safari, ve kterém by se zobrazoval veškerý obsah, který jste přes tento prohlížeč stáhli a vy se k němu mohli přes něj velmi jednoduše “prokliknout”. Tento prvek by se tedy měl podobat správci stahování z macOS, který funguje bez problému – ostatně, jako valná většina správců stahování z jiných webových prohlížečů. 

Spekuluje se i kolem aplikace Knihy, která by se snad měla dočkat jakéhosi “motivačního” systému ve stylu sledování aktivity z Apple Watch. Místo pohybu však bude potřeba k plnění koleček číst knihy přes tuto aplikaci. Není však jasné, jak Apple docílí toho, aby jeho uživatelé nepodváděli a kroužky plnili skutečně četbou a nikoliv jen tím, že například aplikaci spustí a nechají jí desítky minut pro nic za nic běžet. Zapomenout nesmím ani na aplikaci Připomínky, která by měla být nyní daleko přehlednější, což ostatně naznačuje i uniklý screenshot z iPadu. Těžko však říci, jak přesně jí Apple “překope” v případě iPhonu, byť pár úprav by si jistě zasloužila. 

Koncept iOS 13 na iPadu:

Chytřejší fotoaparát 

Nynější verze Fotoaparátu spoustě uživatelů naprosto dostačuje. Nebylo by však fajn jej moci čas od času přizpůsobit kvůli určitým fotkám trochu více, než nám nativní aplikace dovoluje? Myslím, že určitě ano. Místo toho, abychom si Fotoaparát “poladili” k obrazu svému však musíme mnohdy použít aplikace třetích stran typu Obscura, přes kterou lze například velmi jednoduše fotit do RAWu či si nastavit další tuny možností. Vše přitom skutečně intuitivně pár pohyby prstů po displeji. I zde by tak mohl Apple zabojovat a Fotoaparát překopat, byť s ničím velkým v tomto ohledu údajně pro letošek nepočítá. 

Designové úpravy v systému a optimalizace

Zatímco loňský iPhone toho po designové stránce na iPhony moc nového nepřinesl, valná většina analytiků tvrdí, že letošek bude v tomto ohledu jiný. Se svou troškou do mlýna nedávno přišel i Mark Gurman z Bloombergu, podle kterého se dočkáme přepracované stránky s widgety, která by měla působit čistějším dojmem a nových animací při spouštění či zavírání aplikací. Právě nově řešené widgety by nemusely být vůbec špatným vylepšením. Nynější verze sice zlá není, jejich možnosti se však zdají být například v porovnání s widgety z Androidu spíše prehistorické. Bylo by tedy určitě fajn, kdyby zde Apple vývojářům rozvázal ruce a umožnil jim s widgety pracovat lépe. Stejně jako každý rok, i letos od nových systémů očekávám naprosto špičkovou optimalizaci, která jablečné produkty zrychlí a v ideálním případě jim i přidá na výdrži baterie. iOS 12 sice v tomto ohledu špatný rozhodně není, prostor na zlepšení je tu však vždy.

Nové možnosti pro iPad 

Již poměrně dlouho se mluví o tom, že se Apple v iOS 13 zaměří primárně na iPady, které naučí spoustu nových věcí. Jednat by se mělo konkrétně o přepracovanou domovskou stránku, která by měla umožňovat spoustu nových úprav snad dokonce v čele s různými widgety, možnost zrcadlit displej Macu do iPadu pomocí nativní aplikace a přes jablečný tablet na něm pak i provádět úpravy a to i pomocí Apple Pencil, nebo třeba podporu myši. Právě po posledním vylepšení volají uživatelé iPadů již dlouhé roky, jelikož by jim práci s ním velmi ulehčilo. Jelikož však Apple nyní na iPad pohlíží čím dál více jako na náhradu notebooku, bylo by přidání podpory myši logický tah. Otázkou je, zda by se jí ale dočkaly všechny modely, nebo by tuto vychytávku Apple „nadělil“ jen  iPadům Pro. Moc rád bych však byl za první variantu, jelikož se řadím do skupiny, která by myšku u iPadu využila, výkon „Pročka“ však nikoliv.

Související články

Dnes nejčtenější