Zavřít reklamu

Každý z nás si pod pojmem design asi představí to, jak nějaký produkt vypadá. V Applu ale o slově design smýšlí úplně jinak. Už Steve Jobs v roce 2003 prohlásil v rozhovoru pro New York Times svůj odlišný pohled na design: „Lidé si myslí, že design je pouze záležitostí vzhledu. Designérovi se dá do ruky krabička a řekne se mu, aby vypadala dobře. Tohle ale design rozhodně není. Není to jen o tom, jak to vypadá. Design je u nás o tom, jak všechno společně funguje,“ pronesl před šestnácti lety Steve Jobs.

Podívejte se na skvělý design iPhonu 11, který Apple představí už letos:

Musíme uznat, že jablečný design je na světě opravdu výjimečný. Stačí si například představit operační systém iOS, který na rozdíl od některých verzí Androidu funguje naprosto parádně. Je pravda, že v poslední době začal Apple design trošičku „flákat“, avšak i přesto se pořád řadí mezi špičku. Produkty s jablečným logem jsou po designové stránce na nejvyšší úrovni, a to ať už jde o softwarovou stránku, anebo o použité materiály, či již zmíněnou krabičku. Někteří ale za tímto tvrzením nestojí a dokonce se nebojí tvrdit, že Apple jednoduše ztratil v odvětví designu respekt. To si myslí například bývalý designér Applu, Don Norman.

Don Norman dokonce i napsal knihu o intuitivním a uživatelsky přívětivém designu softwaru, takže se může na první pohled zdát, že tento člověk ví, o čem mluví. Uživatelské rozhraní iPhonu, tedy operační systém iOS, však Norman označil jakožto něco, co je určeno pouze pro mladé osoby – bez ohledu na ty starší. Lidé se v dnešní době dožívají většího a většího věku a s tím by měla počítat i největší společnost světa. Konkrétně na Applu mu vadí displej nejnovějších iPhonů – troufnu si dokonce tvrdit, že displej jednoduše uráží:

„Designéři z Applu se asi jednoduše domnívají, že text sám o sobě je něco špatného. Proto by měl být asi úplně odstraněn, anebo převeden tak, aby byl co nejméně viditelný. Bruce Tognazzini a já, oba bývalí zaměstnanci společnosti Apple, jsme napsali dlouhý článek, který pojednává o nepoužitelnosti některých prvků společnost Apple. Tento článek četly stovky, ne-li tisíce lidí. Produkty společnosti Apple dnes porušují všechna základní pravidla designu, které se týkají pochopení a použitelnosti onoho produktu. Nyní už lidem nestačí ani manuál, protože všechna gesta, kterými se iPhony, tablety a jiná zařízení v dnešní době ovládají, musí být zapamatována. Prakticky všechno si člověk musí pamatovat.“

Na jednu stranu je názor designéra zajímavý, je však přesvědčivý? Gesta, která jsou implementována v iPhonu X (a novějším), umožňují uživateli větší komfort. Některá gesta si sice musí uživatel pamatovat, avšak nejedná se o bůhvíjak složité manévry několika prsty najednou. Zkrátka a jednoduše, nejedná se o nic, na co by si během hodiny používání nezvyklo i malé dítě. Navíc způsob, jakým uživatelé používají uvedená zařízení, se stává čím dál tím více komplexnější. A to rozhodně není důvod pro to, aby se situace vrátila zpět v čase, ale aby došlo k pokroku. Sportovně sice musíme uznat, že některé prvky v iOS nejsou zrovna dokonalé, na druhou stranu je ale rozhodně za tragédii, za kterou je označuje bývalý designér Applu, považovat nelze. Nebo snad ano? Podělte se s námi o váš názor dolů do komentářů.

Související články

Dnes nejčtenější