Zavřít reklamu

Nedávno jsme se dozvěděli, že projekt Starlink od společnosti Elona Muska SpaceX dostal zelenou od komise pro regulaci komunikace. Starlink má být internetová síť dostupná kdekoliv na světě a jedná se tak o velmi ambiciózní projekt, který bude fungovat na základě tisíců satelitů umístěných na oběžné dráze.

Spuštění sítě je samozřejmě běh na dlouhou trať a satelity budou vypouštěny postupně. O jejich vynesení do vesmíru se budou starat rakety Falcon 9, pomocí kterých by se každý rok mohlo vyslat několik set satelitů. A vzhledem k udělení potřebného povolení od FCC může SpaceX začít už nyní. Síť by dle odhadů měla být dokončena v průběhu devíti let, kdy bude vyneseno všech téměř 12 tisíc satelitů, nicméně za šest let by měla být v provozu polovina všech satelitů a v některých částech světa může být služba puštěna již během několika málo let.

První várka satelitů bude vyslána už za pár dní, konkrétně 15. května. Půjde o poměrně početnou skupinu 60 kusů satelitů, což podle Muska může mít za následek to, že určitá část z nich nebude funkční. Ten se nyní na svém Twitterovém účtu pochlubil fotografiemi zachycujícími právě tento náklad namačkaný na sobě do modulu a připravený ke startu. Během něho se prý dozvíme další podrobnosti o dalším postupu a fungování sítě Starlink.

SpaceX se svým Starlinkem není jedinou společností, která se o vybudování internetové sítě pomocí satelitů snaží. Největším konkurentem je společnost OneWeb. Ta už od roku 2017 vyrábí své satelity pro vlastní síť a už začátkem tohoto roku začala na oběžnou dráhu vysílat první kusy. Bude velmi zajímavé nadále sledovat tento souboj a to, která z firem nakonec jako první přinese rychlý internet kdekoliv na světě.

internet pro vsechny space x

Dnes nejčtenější

.