Zavřít reklamu

Maloobchodu ve firmě Apple nově velí namísto Angely Ahrendts Deirdre O’Brien. Ta po své předchůdkyni musí kromě jiného převzít také síť maloobchodních prodejen Applu. Ty sice pod vedením Angely Ahrendts prošly výraznými změnami a zásadním oživením, názory na jejich současnou podobu se ale různí.

V nedávné zprávě serveru Bloomberg se například někteří současní zaměstnanci Applu svěřili s tím, že podle jejich názoru změny, které Angela Ahrendts zavedla, Apple Storům spíše uškodily, a došlo k nim na úkor spokojenosti zákazníků. Deirdre O’Brien pracovala před nástupem na Angelinu pozici v oddělení lidských zdrojů, v Applu působí celkem již úctyhodných třicet let. Své nové role se zhostila s odvahou a zodpovědností. Provedla například turné po Apple Storech, kde se setkávala s jejich zaměstnanci, a 11. května se zúčastnila slavnostního otevření renovované Apple prodejny v Carnegie Library ve Washingtonu. Bývalí i současní pracovníci společnosti Apple však tvrdí, že tato práce je pro Deirdre jako dělaná.

V poslední době si řada zákazníků stěžuje na to, že nakupování v Apple Storech už pro ně není tak pohodlné a bezproblémové, jako dříve. Stížnosti se týkají zejména dlouhých front. Někteří bývalí zaměstnanci tvrdí, že na vině jsou právě změny, které za doby svého působení zavedla Angela Ahrendts. Ta chtěla značkové prodejny Applu proměnit v luxusní předváděcí prostory a zároveň v místa setkávání lokální komunity. Ani ona pochopitelně nechtěla, aby se v prodejnách tvořily fronty. Mezi změny, které zavedla, patřilo ale také například zrušení „servisních“ Genius Barů a jejich nahrazení službou Genius Grove.  Zde mohou zákazníci využít oprav či asistence. Namísto pokladen se zavedl systém, v jehož rámci po prodejně chodí asistenti, vybavení mobilními zařízeními pro provádění plateb. Doba zácviku těchto zaměstnanců se výrazně zkrátila. Jeden z bývalých zaměstnanců ale Bloombergu prozradil, že tito lidé jsou sice milí, ale technicky mnohem méně zdatní. To, co mělo zákazníkům usnadnit nakupování, jim nakonec vše spíše zkomplikovalo.

Očekávání jsou velká

Mnoho lidí v Applu vkládá do Deirdre velké naděje a věří, že se jí podaří udělat z Apple Storů místa, odkud zákazníci budou odcházet spokojení. „Deridre prodejnám velmi dobře rozumí,“ uvedl jeden z bývalých zaměstnanců. „Jen ještě nikdy nebyla jejich tváří.“ Těžit podle mnohých bude moci hlavně ze svého skoro až neuvěřitelně dlouhého působení v Applu, díky kterému si může bez problému dovolit porovnávat podobu Apple Storů za éry Steva Jobase s jejich nynější podobou. Díky tomu tak bude moci mezi těmito obchodu vytvořit jakýsi kompromis sloužený jak z pozitiv Jobsovy vize, tak i z pozitiv vize Angely. Přesně o tomto postupu se ostatně šušká mezi zaměstnanci Applu již od jejího nástupu na Angelino místo, byť oficiálně samozřejmě nic podobného potvrzeno nebylo. Není se však příliš čemu divit. Vytvářením nové podoby Apple Storu, respektive úpravou jeho současné podoby, Deridre svým způsobem pošlape práci své předchůdkyně. Pokud to ale jablečné obchody nasměruje správným směrem, bude to vnímáno jako pozitivum.

Co si myslíte o odchodu Angely Ahrendts z Applu? Skutečně podle vás malobchodnímu prodeji uškodila, přestože si ji původně do této pozice zvolil sám Tim Cook?

Související články

Dnes nejčtenější