Zavřít reklamu

Obliba hlasových asistentů roste strmě roste. Není se však příliš čemu divit. Pokud umíte alespoň trochu anglicky, ušetří vám spoustu práce i času. Největší rivalové jsou Siri od Applu, a Google Assistant od Googlu, které využívá podle nedávného průzkumu stejný počet uživatelů. Jenomže Siri je omezena pouze na Apple zařízení, zatímco asistent Googlu můžete využívat na Androidu, iOS a Chome OS napříč zařízeními a chytrými reproduktoru.

Siri a Google vedou, ale Apple má pořád brzdu

Průzkum byl prováděn od března do června 2018, a zúčastnilo se ho na 2 000 respondentů z různých koutů Severní Ameriky, Austrálie a Indie. Druhá vlna probíhala pouze v únoru 2019, a odpovídalo 5 000 uživatelů. Podle výsledků se Siri a Google Assistant umísitli s 36 % na prvním místě, druhé obsadila s 25 % Alexa od Amazonu, a poslední připadlo s 19 % Cortaně od Microosoftu.

Oba nejvyužívanější asistenty lze využívat jak na mobilních telefonech, tak i třeba na tabletech nebo díky reproduktorům (HomeKit a Google Home). Podobně je na tom také Alexa, která má Amazon Echo reproduktor, zatímco Cortanu nepodporuje téměř žádný, ale zase ji lze využívat na všem s Windows 10. Převahu Siri a Google Assistentu připisují analytici nativní přítomnosti v systému, zatímco Alexu musí uživatel nainstalovat sám.

Microsoft v minulosti poznamenal, že je soukromí prvořadým zájmem společnosti. Z dotázaných vyjádřio 52 %, že cítí obavy o svém soukromí v souvislosti s hlasovým asistentem, a 41 % se obává, že jsou neustále poslouchání a nahráváni. Téměř třetina respondentů rovněž uvedla, že odmítají zmiňovat v hlasové komunikaci jakékoliv osobní údaje, a 31 % věří, že jsou jejich údaje dále využívány.

siri

Související články

Dnes nejčtenější

.