Zavřít reklamu

I tento rok se v nových iPhonech objeví procesory vyrobené ve fabrikách společnosti TSMC, který je v posledních letech výhradním dodavatelem tohoto komponentu. A jak se zdá, výroba čipsetů A13 už doslova klepe na dveře. Výrobce totiž dokončuje přípravu vylepšené výrobní technologie, díky které by měly být nové procesory ještě kvalitnější. K ostrému nasazení by pak mělo dojít ke konci druhého čtvrtletí letoška, kdy je naplánován start hromadné výroby.  

S novými informacemi přispěchal jako první portál DigiTimes, jehož zdroje se v minulosti ukázaly jako vcelku spolehlivé. Podle ní bude TSMC používat k výrobě 7nm procesorů, mezi které se zařadí A13, vylepšenou verzi výrobního procesu nazvanou N7 Pro. Stávající verze výrobního procesu pak nese název N7+. Přestože není jasné, co přesně se ve výrobním procesu změnilo, můžeme jako každý rok očekávat u nových A13 navýšení výkonu a lepší úspornost energie. Vzhledem k výkonnosti stávajících procesorů je ale více než pravděpodobné, že se budeme i letos v tomto ohledu pohybovat “jen” kolem nižších jednotek či desítek procent. Tak velký skok, jaký je mezi čipsetem A10 Fusion a A11 Bionic tedy nečekejte. 

Procesor A13 bude velmi pravděpodobně zároveň posledním jablečným procesorem postaveným na 7nm technologii. Pro příští rok totiž již hodlá TSMC rozjet výrobu 5nm procesorů a zanedlouho poté dokonce 3nm procesorů. Pokud se tento plán podaří naplnit, je více než pravděpodobné, že tento typ procesorů bude tepat i v iPhonech. Kalifornský gigant je totiž s TSMC jakožto dodavatelem velmi spokojený a nic nenasvědčuje tomu, že by se od něj hodlal odklonit. 

A jak se na výkon iPhonů díváte vy? Je podle vás stále důvod jej rapidně navyšovat, nebo by se měl Apple naopak zaměřit na něco zcela jiného jako například výrazné snížení jeho spotřeby a tím pádem i prodloužení výdrže telefonu? 

Související články

Dnes nejčtenější