Zavřít reklamu

Apple představil na své nedávné newyorské keynote nový iPad Pro, který se pyšní brutálním výkonem. Dle slov Applu je tento tablet výkonnější než 92 % notebooků na současném trhu. Výkon obstarává čipset Apple A12X, který se chlubí procesorem s osmi jádry a grafickým procesorem se sedmi jádry. A právě o tomto tématu se rozpovídali v rozhovoru pro portál Ars Technica přední představitelé Applu – konkrétně expert na čipy Anand Shimpi a šéf marketingu Phil Schiller.

Jednou z nejzajímavějších pasáží celého rozhovoru byl Shimpiho popis výkonu iPadu a toho, čemu za něj vlastně vděčí. „Procesor iPadu Pro má 8 jader, 4 jsou zaměřená na výkon, 4 jsou úsporná. Vůbec poprvé mohou být všechna jádra v této produktové řadě aktivována současně. Navrhli jsme kvůli tomu zcela nový kontrolor výkonnosti, který dokáže spustit všechna jádra najednou pro maximalizaci výkonu. Pokud spustíte opravdu náročnou aplikaci, můžete vidět zlepšení až o 90 % oproti A10X, který tepe v předchozí generaci iPadů Pro,“ řekl Shimpi.

Obří výkon však s sebou zpravidla přináší i velké zahřívání, se kterým se můžeme setkat například i u nových iPhonů při práci v náročných aplikacích či u hraní her. Absence ventilátoru, který by z iPadu Pro odváděl přebytečné teplo, však podle Shimpiho není v žádném případě problém, jelikož se Applu podařila perfektní architektura procesoru, která by měla přehřívání výrazně snižovat. „Obvykle takový výkon vidíte u mnohem větších strojů. My jej dodáme v těle o tloušťce 5,9 milimetrů, protože jsme vybudovali skvělou architekturu procesoru,“ řekl.

Grafika na úrovni herních konzolí

Co se týče 7 grafických jader, Shimpi zopakoval, že jejich výkon se může rovnat s konzolí Xbox One S . „Je to vůbec poprvé, co v GPU máme 7 jader. Každé z nich je rychlejší a efektivnější, což nám dává dvakrát vyšší grafický výkon než u A10X. V této podobě je takový výkon nevídaný. Jde totiž o grafický výkon srovnatelný s Xbox One S, a to v tak elegantním designu.  Vývoj tohoto prvku byl přitom poměrně snadný. Podívali jsme se na desktopovou grafickou kartu, profil jejího výkonu pak jej implementovali do naší architektury čipsetu.“ 

První zákazníci, kteří si už nový iPad Pro pořídili, se patřičně pochlubili na sociálních sítích:

Apple však rozhodně neusíná na vavřínech a ačkoliv se může zdát, že je jeho nový iPad ztělesněním dokonalosti, kalifornský gigant vidí stále spousty možností pro jeho zlepšení. ,,Výkonný hardware není nic, pokud nemáte software, který tento výkon dostatečně využije. To je oblast, která se musí zlepšit, aby iPad Pro skutečně využil svůj potenciál.“ řekl Schiller na závěr.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude budoucnost iPadů Pro vyvíjet. Slova Phila Schillera jsou totiž více než pravdivá. Brutální výkon je sice skvělý, pokud jej však nelze využít naplno pomocí softwarů, je v iPadu k ničemu. Softwarové týmy Applu i jiných vývojářských studií mají tak rozhodně nad čím přemýšlet. Útěchou však pro ně může být alespoň to, že jsou jejich možnosti díky obřímu výkonu takřka nekonečné.

ipad 1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější