Zavřít reklamu

V současné době Apple usilovně pracuje na vývoji jejich iPhonu XI, kterého bychom se měli dočkat již letos v září. Doposud jsme měli možnost vidět hned několik konceptů jeho vzhledu, avšak prozatím nebyl žádný z nich potvrzen. Na co jsme se však zatím nepodívali je jeho výkon. Co nabídne procesor A13 a na co bychom se mohli těšit?

Koncept iPhone XI od ConceptsiPhone:

Jediným dodavatelem Applu pro výrobu jejich procesorů bude pravděpodobně společnost TSMC a dočkat bychom se opět měli 7nm čipů, které však budou disponovat novou technologií takzvaného extrémního zápisu pomocí ultrafialového záření. Díky tomuto by procesory měly získat až o 20 procent větší kapacitu, a to i přesto, že budou na vlas stejně velké. Podle redaktora Jasona Crosse z magazínu Macworld bude nový čip A13 obsahovat podobný počet tranzistorů jako A12X a opět nabídne pouze dvě jádra. Díky setrvání u dvou jader bude moct Apple bezpečně navýšit jejich pracovní frekvenci a dosáhne tak ještě rychlejších procesorů – které si přiznejme, jsou již nyní jedničkou na trhu. Výkony procesorů častokrát dokazuje stránka Geekbench, na které se iPhony v posledních letech vylepšují poměrně jednotvárně. Pokud bychom se drželi stejného modelu, nový čip Apple A13 získá v single-core testu 5 200 bodů a v multi-core 15 až 16 tisíc bodů.

Loňský iPad Pro v sobě obsahuje čip A12X:

Na druhou stranu co se týče grafického výkonu očekává Cross ne až takový pokrok. Podle něj je na vině především omezená paměť bandswitche a z tohoto důvodu by nový čip mohl být překonán posledními výtvory z dílny Qulacommu – avšak pouze co se týče grafického výkonu.

S čím se však Apple chystá pochlubit a naprosto dominovat je umělá inteligence. Hned 40 procent tranzistorů by se totiž mělo soustředit právě na ni a díky tomu by došlo k obřímu pokroku. Došlo by tak k vylepšení strojového učení a například samotné fotografie pořízené telefonem by vypadaly o poznání lépe. Přímou součástí čipu by se taktéž mohl stát hardwarový dekodér video-kodeku AV1, díky čemuž by opět došlo k celkovému urychlení například nahrávání či přehrávání videa, a nebo prostého pouštění klipů z YouTube.

Je však nutné si uvědomit, že se jedná o pouhou predikci a ve skutečnosti nás nic takového nemusí potkat. Jak vidíte výkon nadcházejícího čipu A13 vy?

Související články

Dnes nejčtenější