Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že se Applu jeho motýlkové klávesnice, které začal využívat u svých MacBooků již od roku 2015, příliš nepovedly. Jejich využívání je sice vcelku příjemné, i sebemenší nečistota, která se pod ně dostane, je však dokáže vyřadit z provozu, do kterého je navrátí zpravidla jen kvalifikovaný technik. Tento neduh se sice Apple pokusil vymýtit novou, v pořadí již třetí generací této klávesnice, se silikonovou membránou, avšak ani ta není dokonalá, ba naopak. Vypadá to totiž, že je o poznání horší, než Apple veřejně tvrdí. 

Motýlkovými klávesnicemi jsou osazeny všechny nové MacBooky. Poznáte jí jednoduše – má velmi nízký stisk: 

Před pár dny jsme vás na našem webu informovali o veřejné omluvě Applu majitelům MacBooků se třetí generací motýlkové klávesnice za problémy, které s ní mohou mít. Dle slov kalifornského giganta se však jedná o skutečně mizivé procento uživatelů, z čehož by tak jeden mohl snadno usoudit, že se problém podařilo víceméně vymýtit. Opak je ale pravdou. 

Omluva Applu nadzvedla ze židlí mnoho jablíčkářů včetně Davida Hanssona, který působí mimo jiné na blogu Signal vs. Noise. Ten se proto rozhodl prozkoumat ve svém okolí, jak je na tom stav klávesnic nových MacBooků, díky čemuž zjistil, že mizivé procento problém rozhodně nemá. Ze 47 majitelů MacBooků mělo totiž problémy s klávesnicí skoro až neuvěřitelných 30 %. Podobný průzkum se poté rozhodl rozjet i na Twitteru s tím, že jej zaměřil primárně na MacBooky s 3. generací motýlkové klávesnice, tedy modely z roku 2018. A výsledky? Naprosto alarmující. Z více než 7500 respondentů totiž mělo problém s klávesnicí na 64 % z nic. Poměrně zajímavé je ale to, že se jej rozhodlo řešit přímo s Applem pouze 11 % uživatelů. Právě kvůli tomu by si tak mohl podle Davida Apple teoreticky myslet, že klávesnice příliš problémové nejsou. Na druhou stranu, kdyby problémem trpěl +- každý 10 majitel nového MacBooku, rozhodně by se nedalo hovořit o zanedbatelném čísle. 

Kritika ze všech stran

Postoj Applu k tomuto problému je vcelku zajímavý a nenechává chladným ani jeho zastánce. K jeho kritice se totiž uchýlil na svém Twitteru například i John Grubber působící na Daring Fireball, který je v Apple komunitě považován za jednoho z nejlépe informovaných novinářů. Ten je přesvědčen o tom, že Apple přeci musí sám o problému moc dobře vědět, jelikož obrovské kvantum jeho zaměstnanců používá při práci právě MacBooky. Že by se problém ani u jednoho z nich neprojevil je pak samozřejmě naprosto nereálné. 

Bude vcelku zajímavé sledovat, jak se bude kauza kolem klávesnic vyvíjet nadále. Už nyní je totiž jasné, že mají k dokonalosti opět daleko a tudíž je potřeba je opět přepracovat. Dá se však vůbec očekávat, že by se v pořadí již čtvrtá generace Applu podařila po všech směrech?

Související články

Dnes nejčtenější