Zavřít reklamu

Apple se konečně chystá ke změně designu klávesnic, které se používají u MacBooků. Současný butterfly (motýlkový) design, který je součástí MacBooků od roku 2015, je jednou z nejvíce problémových částí jablečných počítačů a mezi uživateli se netěší bůhvíjak velké oblibě. Osobně mám s butterfly klávesnicí problém i já na mém MacBooku Pro z roku 2017 – během roku a půl už jsem jej dvakrát kvůli nefunkční klávesnici odevzdával na reklamaci. Podle jednoho z nejvýznamnějších analytiků, Ming Chi-Kua, budeme již v příštím roce všech trablí spojených s klávesnicemi zbaveni.

Butterfly klávesnicí disponuje i přepracovaný MacBook Air 2018:

Podle poslední zprávy, jejíž autor je samotný analytik Kuo, bychom se totiž měli dočkat výměny současného motýlkového designu. Konkrétně by se měla v jablečných laptopech objevit klávesnice na bázi nůžkového mechanismu. Tento mechanismus je o mnoho spolehlivější a hlavně toho více vydrží. Objevit by se měl již příští rok v MacBooku Air 2019, po něm by se měl dočkat nové klávesnice i MacBook Pro 2020. Nový nůžkový mechanismus se v jablečných klávesnicích ještě nikdy neobjevil. V konstrukci nových kláves by mělo být využito skleněných vláken, které je posilní. Pokud tedy vlastníte MacBook s poruchovou butterfly klávesnicí, můžete již pomalu začít uvažovat o upgradu.

Kalifornský gigant se podle Kua pro změnu technologie rozhodl, jelikož je výroba motýlkové klávesnic příliš drahá. To však rozhodně neznamená, že nové klávesnice budou pro koncového uživatele levnější. Apple představil od roku 2015 čtyři různé generace butterfly klávesnice. S každou novou generací se pokoušel o její vylepšení. První generace se potýkaly s mnohými problémy, jako například zasekávání kláves a jejich několikanásobným nechtěným stisknutím.

Motýlkovými klávesnicemi jsou osazeny všechny nové MacBooky. Poznáte ji jednoduše – má velmi nízký stisk:

Nejnovější generace klávesnice, které najdete u MacBooků Pro 2019, využívají nových materiálů. Díky nim se poruchovost klávesnice a celková výdrž několikanásobně prodloužila. Jablečná společnost tak nakonec odstranila všechny neduhy, kterými butterfly klávesnice trpěla. I přesto se však „motýlí“ klávesnici velké oblibě mezi uživateli nedostalo. Klasický nůžkový mechanismus používaly MacBooky do roku 2015 a jablečná společnost by se k nim měla vrátit. Jak už jsem ale zmínil výše, tak sice dojde k návratu, ale bude využito lepších materiálů. Důležité však je, aby klávesnice s tímto vylepšením doopravdy byly odolnější a spolehlivější. Snad tedy nedojde k dalšímu zklamání.

butterfly klávesnice

Související články

Dnes nejčtenější

.