Zavřít reklamu

Bezdrátová sluchátka AirPods od Applu se zejména v období loňských vánočních svátků těšila obrovské popularitě. Nedávno se ale objevila znepokojivá zpráva o tom, že by sluchátka mohla být pro své majitele potenciálně ohrožující. Jak moc se tato informace zakládá na pravdě?

Zmíněná informace byla zveřejněna v rámci petice, kterou podepsalo celkem 250 výzkumných pracovníků a expertů. Ti v textu petice, adresované Světové zdravotnické organizaci a Spojeným národům, vyjadřují své „vážné znepokojení“ potenciálními riziky, kterým mohou být vystaveni majitelé bezdrátových Bluetooth sluchátek. O petici informoval server Yahoo! Finance.

Jerry Philips, profesor biochemie na coloradské univerzitě a zároveň jeden ze signatářů petice, jmenoval konkrétně AirPods od Applu. Philips je podle svých vlastních slov znepokojen zejména tím, že umístění sluchátek ve zvukovodu vystavuje tkáně v hlavě uživatele relativně vysokým dávkám radiofrekvenčního záření. Toto tvrzení má ale háček. Typ radiofrekvenčního záření, který smartphony či bezdrátová sluchátka vydávají, není ionizující. V zásadě to znamená, že v malých dávkách není – na rozdíl od ionizující radiace, jako je třeba ultrafialové světlo nebo gamma paprsky – poškozující. Vědci se na názoru na škodlivost radiofrekvenčního záření zatím ale pevně neshodli.

Kde je pravda?

Světová zdravotnická organizace v roce 2011 označila záření, vydávané chytrými telefony, za „potenciálně karcinogenní“, což ve veřejnosti vyvolalo vlnu paniky, a to i navzdory tomu, že WHO konstatovala, že zatím nebyly zaznamenány žádné škodlivé účinky smartphonů na zdraví. V roce 2018 se objevila jiná studie, která dávala do souvislosti používání smartphonů a riziko srdečních nádorů. Ta ale byla vypracována na základě vystavování laboratorních krys masivnímu náporu radiace, proto jsou potenciální následky pro lidi sporné. Podle Phillipse jsou ale tyto studie jasným důkazem škodlivosti radiofrekvenčního záření.

AirPods:

 

Proti Phillipsovu tvrzení hovoří i fakt, že národní institut pro výzkum rakoviny nezaznamenal za posledních deset let výrazný nárůst výskytu mozkových nádorů navzdory masivnímu rozšíření používání smartphonů. Profesor Kenneth Foster z pensylvánské univerzity uvedl v rozhovoru pro The Nuance, že souvislost mobilního záření a rakoviny nemá žádný důvěryhodný základ, a že neexistují žádné důkazy negativních dopadů na zdraví po vystavení uživatele standardním limitům záření. Doktor Leeka Kheifets, profesor epidemiologie na UCLA, dokonce tvrdí, že Bluetooth sluchátka jsou ještě bezpečnější než smartphony. Většina expertů se tedy na závažné škodlivosti sluchátek neshodne.

Podtrženo, sečteno – věřit zprávám o tom, že AirPods a potažmo jiná bezdrátová sluchátka vám mohou způsobit zdravotní potíže či dokonce rakovinu byste neměli. Žádná dostupná studie totiž toto tvrzení nepotvrzuje. Pokud tedy tyto produkty mají na zdraví skutečně škodlivý vliv, bude zřejmě skutečně zanedbatelný.

Související články

Dnes nejčtenější