Zavřít reklamu

Český telekomunikační úřad zveřejnil na svých webových stránkách výsledky testu tří kritérií na vymezeném mobilním trhu. Test zahrnoval hlasové služby, SMS a datové služby, poskytované prostřednictvím sítí 2G, 3G a 4G. Na základě těchto testů vyvodil úřad závěr, že tento trh je vhodný pro regulaci.

V návaznosti na výsledky zmíněného testu uskutečnil ČTÚ předběžnou analýzu tuzemského mobilního trhu, jejíž cílem bylo vyhodnotit, zda existuje jeden nebo více podniků s významnou tržní silou. ČTÚ vyzval všechny tři tuzemské operátory – O2, T-Mobile a Vodafone – k vyjádření se k těmto předběžným závěrům. Vyjádření úřad vyhodnotí, zveřejní, a bude informovat o dalším postupu.

Nevýhodně pro nás

K regulaci velkoobchodního mobilního trhu by mohl ČTÚ přistoupit z důvodu nedostatečné konkurence. Jednat by se mohlo o cenovou či jinou regulaci, její přesnou podobu zatím příslušný úřad nezveřejnil.  Na tuzemském trhu však podle něj existuje takzvaná tacitní koluze – jedná se o stav, kdy sice operátoři neuzavřeli žádnou dohodu o společném postupu, ale postupují společně shodně způsobem, který je nevýhodný pro jejich zákazníky.

Mluvčí společnosti O2 Lucie Jungamnnová pro server Novinky uvedla, že s postupem ČTÚ sice operátor nesouhlasí, vnímá ale pozitivně fakt, že si úřad všiml dlouhodobých strukturálních problémů, jako jsou šedí operátoři a SIM karty pro přátele a rodinné příslušníky státních zaměstnanců.

Přestože tuzemští operátoři nabízí tarify za vysoké ceny, s podporou eSIM pro nové iPhony se jeden z nich – T-Mobile- vytasil mezi prvními na světě: 

V Praze je draze – i v tarifech

Ceny za mobilní tarify a za hlasové i datové služby patří v tuzemsku k těm nejvyšším, nejvíce pak za mobilní služby utrácejí Pražané – jedná se v průměru o 750 korun měsíčně. Na tuzemském trhu v současnosti působí tři hlavní operátoři – T-Mobile, O2 a Vodafone, a zhruba dvě stovky virtuálních operátorů. K cenám za datové tarify se v nedávné době vyjádřila i ministryně průmyslu Marta Nováková (ANO), která uvedla, že za drahá data si Češi mohou sami, protože je málo využívají.

A jak se na ceny mobilních tarifů v České republice díváte vy? Přijdou vám ceny přiměřené, nebo naopak zastáváte názor, že jsou přehnané a měly by výrazně klesnout? Popřípadě jaký tarif vám v nabídce tuzemských operátorů chybí?

Související články

Dnes nejčtenější