Zavřít reklamu

Ta nejzvučnější jména, spojená s jablečnou společností, zná asi každý z nás. Slýcháme je ve spojitosti s tiskovými prohlášeními, novými produkty a službami, nebo v rámci Keynotes. Většina z nás také dobře zná tváře jejich nositelů. My se vám v našem novém seriálu pokusíme přiblížit i příběhy předních osobností Applu a ukázat je i z trochu netradiční stránky. V tomto díle vám představíme Dana Riccia.

Dan Riccio, celým jménem Daniel J. Riccio, zastává v Applu pozici senior viceprezidenta pro hardwarové inženýrství. Na starost má týmy, které se věnují produktům jako je Mac, iPhone, iPad a iPod, a přímo se zodpovídá Timu Cookovi. Do firmy nastoupil v roce 1998 na pozici produktového designéra, v roce 2010 byl s příchodem jablečného tabletu jmenován viceprezidentem hardwarového inženýrství pro iPad, kdy stál nejenom u produkce tabletu samotného, ale i některých jeho doplňků, jako je například kryt Smart Cover. Riccio má mimo jiné zásluhu na tom, že se týmu podařilo přivést na svět tenký, lehký, dobře vypadající tablet s funkcemi jako LTE konektivita, vysoká kvalita pořizování fotografií i videí a v neposlední řadě také Retina displej se skvělým rozlišením.

V březnu roku 2012 Riccio vystřídal na postu senior viceprezidenta pro hardwarové inženýrství Boba Mansfielda, který tuto pozici zastával od roku 2005, a po Ricciově nástupu se odebral do důchodu. Než se Riccio ve své nové funkci plně zaběhl, zodpovídal se příslušný tým ještě nějakou dobu Mansfieldovi. Tentýž rok byl do funkce viceprezidenta povýšen ještě jeden ze zaměstnanců Applu – jednalo se Craiga Federghiho.

Když se v roce 2018 rozhořela aféra „Bendgate“, kdy majitelé nových iPadů Pro zaznamenali ohýbání svých zařízení, byl to právě Riccio, kdo překvapil veřejnost prohlášením, že nové jablečné tablety splňují všechny standardy kvality, designu a precizního zpracování, a že ohnutí nebude mít na jejich funkci vliv.

V souvislosti s vydáním iPhonu X s tehdy zcela novou funkcí Face ID zase Riccio v médiích prozradil, že Apple svůj výroční model původně plánoval vydat až v roce 2018, díky tvrdé práci, talentu a odhodlání se mu ale podařilo přivést „desítku“ na svět již o rok dříve. Uvedl také, že již od počátku měli všichni jasno v tom, že nový model bude zbaven čtečky otisků prstů:“Vůbec jsme nevěnovali čas umisťování čtečky na zadní část telefonu nebo na jeho bok,“ prohlásil tehdy.

Před svým nástupem do Applu pracoval Riccio ve společnosti Compaq, kde zastával pozici senior manažera mechanického inženýrství. Na starost měl mechanický design spotřebitelských počítačových produktů firmy. Absolvoval univerzitu v Massachusetts, kde v roce 1986 získal bakalářský titul z mechanického inženýrství. O jiných pracovních zkušenostech mimo Apple a Compaq neexistují veřejně dostupné záznamy.

Dan Riccio fb

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.