Zavřít reklamu

Produkty od jablečné společnosti jsou známé svou stabilitou, rychlostí a jednoduchostí používání. I mistr tesař se ale někdy utne. V tomto případě je tesař Mac či MacBook, u kterého může občas dojít k zamrznutí aplikace, která nejde klasickým způsobem vypnout. Oproti konkurenčnímu operačnímu systému Windows je však ukončování aplikací, které neodpovídají, o mnoho jednodušší. Když totiž Macu řeknete, že má aplikaci vypnout, tak ji prostě okamžitě vypne a na nic nečeká. Existují dva způsoby, pomocí kterých můžeme zamrzlé aplikace vypnout a v dnešním návodu se na oba tyto způsoby podíváme.

Vynucené vypnutí aplikací z Docku

Ve většině případů lze většinu nereagujících aplikací na Macu vypnout přímo z Docku. Jednoduše stačí najet myší do spodní části obrazovky, kde se nachází Dock. Poté podržte klávesu Option a pomocí pravého tlačítka (na Trackpadu stisknutí dvěma prsty) klikněte na ikonu aplikace, která nereaguje. Zobrazí se okno s možnostmi, kde už stačí pouze stisknout Vynutit ukončení.

Speciální rozhraní

Pokud chcete zobrazit obdobu Správce úloh z Windows, tak i v macOS samozřejmě můžete. Klávesy Control, Alt a Delete byste však na Macu hledali těžko. Rozhraní pro nucené ukončování aplikací lze v macOS zobrazit pomocí klávesové zkratky Command + Option + Escape. Po stisknutí této klávesové zkratky se zobrazí malé okno, ve kterém je nutné označit aplikaci, kterou chcete vynuceně ukončit. Poté v pravém dolním rohu okna stačí kliknout na modré tlačítko Vynutit ukončení.

Jak už jsem v úvodu zmínil, tak onen „správce úloh“ v macOS je dle mého názoru o mnoho lepší, než ten ve Windows. Můj názor zakládám na faktu, že když ve Windows chcete pomocí Správce úloh ukončit jakoukoliv aplikaci, tak to většinou trvá dlouhou dobu. Prvně zamrzne aplikace, poté zamrzne celý systém a společně s ním i Správce úloh. Vy tak musíte dlouhé sekundy nebo minuty čekat, dokud se systém nezotaví. Tohle se v macOS jednoduše nestane a když už aplikace zamrzne, tak máte možnost ji bleskově vynucené vypnout.

Související články

Dnes nejčtenější