Zavřít reklamu

Zisky ze služeb jsou pro Apple rok od roku důležitější. Ty za loňský rok opět vzrostly a ani letošek by neměl být v tomto ohledu žádnou výjimkou. Pro spostu z nás však může být velkým překvapením, že značný podíl na těchto ziscích má konkurenční Google. Podle odhadu investiční společnosti Goldman Sachs se jedná až o jednu pětinu příjmů. A důvod? Vcelku prostý. Google totiž Applu stále platí za to, že je jeho výchozím vyhledávačem v Safari.

Kalifornský gigant si díky upřednostňování Googlu, jakožto primárního vyhledávače, přilepšil o 9 až 10 miliard dolarů. Zařízení z dílny Applu spolu dohromady tvoří obrovskou masu přístrojů, které již ve výchozím nastavení vyhledávájí právě přes Google. Jablečné produkty by měly tvořit téměř polovinu veškerého datového toku Googlu. Toho si společnost nesmírně cení a platí za to nemalé částky, čímž si hodlá udržet jablečnou základnu pod svými křídly. Jelikož se rok co rok navyšuje počet aktivních jablečných zařízení, Apple se dostává do pozice, kdy si může poměrně snadno diktovat své vlastní podmínky. Díky tomu může rok co rok navyšovat požadovanou částku a v případě určitých neshod se obrátit na úplně opačnou stranu – zvolit Bing od Microsoftu.

Prohlížeč Safari v každém iPhonu automaticky vyhledává přes Google:

Tato smlouva mezi Googlem a Applem je pro cupertinskou společnost natolik profitující, že by bylo vskutku hloupé o ni přijít. Přesně díky této spolupráci se očekává každoroční nárůst zisků z jablečných služeb, který se jen tak nehodlá zastavit. Je však jasné, že s narůstající oblibou jiných služeb bude důležitost Googlu klesat. Jeho finanční injekce ale rozhodně bude ještě pěkných pár let či desítek let jednou z nejvýraznějších injekcí v sektoru služeb.

Související články

Dnes nejčtenější