Zavřít reklamu

Schválně vám zkusíme položit jednu neobvyklou otázku: co má společného původní Mac, snímek Blade Runner Ridleyho Scotta, letadlo Concorde, walkman od Sony a kalkulačka Braun ET66? Že netušíte? Nevadí. Odpověď je totiž vcelku složitá a hned tak někoho nenapadne. Všechny jmenované věci se totiž staly inspirací pro design původního iPhonu 2G, který Apple uvedl v roce 2007.

Jedná se prakticky o oficiální seznam – na svém twitterovém účtu ho totiž zveřejnil Imran Chaudri, jeden ze softwarových designérů, kteří se před jedenácti lety podíleli na vzniku průlomového jablečného smartphonu. Kromě věcí, které jsme zmínili v úvodu, figuruje dále na seznamu například Apollo 11, kapela Beatles, Polaroid, spisovatel Arthur C. Clarke a další. Chaudriho tweet byl odpovědí na dotaz jiného uživatele, který se ptal, co bylo inspirací pro vznik prvního iPhonu.

Takto iPhone 2G vypadá:

Z příspěvku je ale zřejmé, že uvedený seznam není ani zdaleka kompletní, a že faktorů, kterými se tvůrci iPhonu nechali inspirovat, bylo ve skutečnosti mnohem více. Tým, který na iPhonu pracoval, rozhodně nebyl malý, a každý považoval za inspiraci něco jiného. Zatímco Steve Jobs byl velkým fanouškem skupiny Beatles, Jony Iveho pro změnu inspiroval například design produktů Braun.

Mnoho věcí – mnoho podobností

Společným znakem všech prvků inspirace je futuristický nádech, minimalistické pojetí, nadčasovost a elegance. Ze seznamu je patrné, že každá z položek inspirovala odpovědný tým jiným způsobem a v odlišném smyslu slova – na první pohled může být u některých bodů těžké domyslet si, proč zrovna právě tato věc Apple inspirovala. Chaudri již ve společnosti Apple nepracuje – po svém odchodu pomáhal založit startup Hu.ma.ne.

Související články

Dnes nejčtenější