Zavřít reklamu

Na letošní modely iPhonů si pochopitelně ještě pár měsíců  počkáme, už teď se v souvislosti s nimi začínají množit zajímavé zvěsti, odhady a předpovědi. Mezi ty nejvýraznější patří teorie o tom, že by minimálně jeden z letošních modelů měl disponovat zadním fotoaparátem hned se třemi objektivy. Tyto zprávy pochopitelně vzbuzují u veřejnosti především pobavení, po internetu již koluje slušný počet vtipných obrázků na toto téma. Zkusme si ale na chvíli představit, že by se iPhone se třemi objektivy zadního fotoaparátu stal skutečně realitou. Jaké výhody by svému majiteli mohl přinést?

Lepší optický zoom

Mezi optickým a digitálním zoomem je výrazný rozdíl. Zjednodušeně by se dalo říci, že zatímco optický zoom je záležitostí hardwarovou, digitální zoom je záležitostí softwarovou, kdy dochází ke zvětšení na úkor kvality. Dvojité objektivy současných iPhonů nabízejí až dvojnásobný optický zoom, což je pro běžného uživatele naprosto optimální. Třetí objektiv by ale případnou novou vlajkovou loď mezi smartphony od Applu posunul ještě na další úroveň. Ještě více by se snížil výskyt zrnitosti nebo ztráty kvality u přiblížených fotografií, což by jistě ocenili všichni z nás.

Lepší výkon při horším světle

Jedním z největších úskalí smartphonů je jejich nepříliš dobrý fotografický výkon za zhoršených světelných podmínek – a výjimku v tomto směru netvoří ani iPhone, jakkoli se v posledních letech zlepšil. Přidání dalšího senzoru by na výkon iPhonu v tomto směru mohlo mít velmi pozitivní vliv. Řešení problematického focení za horších světelných podmínek ale do jisté míry řeší i výpočetní fotografie za použití speciálních fotografických režimů – příkladem může být například Night Sight u Google Pixel.

Další pokročilé možnosti

Apple již delší dobu dává výrazně najevo svůj zájem o rozšířenou realitu. Kombinace jeho ARKitu a případného tříobjektivového fotoaparátu by mohla způsob, jakým lze iPhone zapojit do AR, značně vylepšit. Třetí objektiv by mohl iPhone obohatit o vylepšené 3D prostorové i hloubkové snímání.

Podívejte se na koncept tříobjektivového iPhonu od Martina Hájka (Zdroj: iDropNews):

Jedinečné možnosti senzoru

Většina moderních smartphonů se dvěma objektivy disponuje rozdílnými objektivy. Vcelku obvyklou kombinací je například standardní objektiv a telesobjektiv, přidáním třetího objektivu by se tyto možnosti mohly ještě více rozšířit. Jako příklad mohou sloužit některá zařízení od Huawei se třemi objektivy. Fotoaparáty těchto přístrojů disponují monochromatickými objektivy, které se podílejí na vylepšení ostrosti a čistoty obrazu. Dalším vylepšením, které by Apple mohl zavést, by mohl být širokoúhlý objektiv pro ještě lepší zachycení krajiny a prostoru.

…zkrátka lepší fotky

Je logické, že se (nejen) Apple snaží s každým novým modelem svých telefonů vylepšit i možnosti jejich fotoaparátů. Telefony dnes již dávno neslouží jen k volání či odesílání zpráv, a kvalita fotoaparátu tvoří u řady uživatelů důležitý prvek při volbě nového smartphonu. Tříobjektivový fotoaparát může působit úsměvně a na pohled přinejmenším nezvykle, jeho přínos je ale zcela nesporný.

Pořídili byste si iPhone s fotoaparátem se třemi objektivy, nebo si myslíte, že by se Apple měl při navrhování svých příštích modelů soustředit spíše na jiné věci?

Související články

Dnes nejčtenější